Autor je generálnym tajomníkom OSN
V súčasnosti potrebuje humanitárnu pomoc čoraz viac ľudí, viac ako kedykoľvek od založenia Organizácie Spojených národov. Bojujúce strany čoraz častejšie bezočivo porušujú medzinárodné humanitárne právo a na uspokojenie prudko stúpajúcich humanitárnych potrieb potrebujeme vynakladať viac zdrojov. My sa však dnes boríme s najhorším znižovaním finančných zdrojov v histórii.
Z týchto a ďalších dôvodov zvolávam prvý Svetový humanitárny summit v histórii, ktorý sa bude konať 23. a 24.mája v tureckom Istanbule. Vyzývam lídrov na celom svete, medzinárodné organizácie a ďalších aktérov, aby sa zaviazali pomáhať viac a efektívnejšie tým, ktorí sú v najväčšej núdzi. Nemôžeme si dovoliť strácať čas.

Krajina utečencov by bola 11.najväčšou
Do našich každodenných životov na celej tejto krehkej planéte zasahujú klimatické zmeny. Brutálne a zdanlivo neriešiteľné konflikty, násilný extrémizmus, transnárodný zločin a rastúce nerovnosti ničia životy miliónov mužov, žien a detí a zároveň narúšajú stabilitu v mnohých regiónoch. Zo svojich domovov musí utekať viac ľudí ako kedykoľvek od konca druhej svetovej vojny.
Na celom svete potrebuje humanitárnu pomoc asi 125 miliónov ľudí. Ak by sa všetci nachádzali v jednej krajine, boli by jedenástou najväčšou krajinou na zemi a tiež jednou z najrýchlejšie rastúcich.
Dnešné komplexné problémy prekračujú hranice. Žiadna krajina ani organizácia ich nemôže vyriešiť sama. Potrebujeme obnoviť dôveru v schopnosti našich národných, regionálnych a medzinárodných inštitúcií postaviť sa týmto výzvam.
Úlohy pre lídrov
Naše rozhodnutia týkajúce sa politiky a financovania je potrebné robiť s vedomím, že sme všetci súčasťou jednej ľudskej rodiny. V rámci prípravy na summit som rozpracoval Agendu pre ľudstvo ako základné východisko pre potrebné opatrenia, zmeny a vzájomnú transparentnosť. Dokument obsahuje päť kľúčových úloh.
Po prvé, lídri musia zintenzívniť hľadanie politických riešení, ktoré konflikty ukončia a zabránia ďalším. Kvôli obrovským ľudským a ekonomickým nákladom sú konflikty najväčšou prekážkou rozvoja. Musíme sa posunúť z fázy riadenia kríz do ich predchádzania.
Po druhé, krajiny musia presadzovať normy, ktoré chránia ľudstvo. To znamená konať v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a ľudskoprávnymi normami a zastaviť bombardovanie a ostreľovanie civilných cieľov a oblastí. Rovnako to znamená implementovať spravodlivosť na národnej a medzinárodnej úrovni a ukončiť beztrestnosť.
Po tretie, z tohto procesu nemôžeme nikoho vynechať a v prvom rade sa potrebujeme venovať tým, ktorí to najviac potrebujú. To znamená zmeniť životy tých, ktorí sú najviac zraniteľní, vrátane tých, ktorí žijú v oblastiach postihnutých konfliktom a v chronickej chudobe ako aj tých, ktorí žijú v rizikových oblastiach prírodných katastrof a možného stúpnutia hladiny morí.
Musíme znížiť počet prípadov násilného presídľovania, poskytnúť častejšie možnosti migrovať v súlade so zákonom, posilniť postavenie žien a dievčat a zabezpečiť pre nich kvalitné vzdelanie. Ak nepomôžeme týmto ľuďom, nemôžeme splniť ciele udržateľného rozvoja, na ktorých sa dohodli lídri v septembri 2015.
Po štvrté, naším cieľom musí byť posun od dodávania pomoci k dosiahnutiu stavu, kedy už nebude potrebná. Musíme navždy uzavrieť humanitárnu a rozvojovú priepasť.
Taktiež musíme krízy predvídať a nečakať na ich prepuknutie. Potrebujeme posilniť vedenie a kapacity na miestnej úrovni, znížiť zraniteľnosť a zvýšiť odolnosť ľudí a komunít, ktorí budú vždy tými, ktorí musia ako prví aj poslední kríze čeliť.
Po piate, musíme nájsť vhodné a inovatívne spôsoby zlepšenia získavania finančných zdrojov. To si bude vyžadovať diverzifikáciu a expandovanie základne finančných zdrojov a využitie ich širšieho spektra. Spolu so Svetovou bankou som navrhol novú medzinárodnú finančnú platformu na realizovanie možnej identifikácie mechanizmov financovania potrebných opatrení pri dlhotrvajúcich krízach.
Výzva na účasť
Agenda pre ľudstvo ponúka kľúčové kroky a strategické zmeny, ktoré sú vo svete potrebné na zníženie humanitárnych potrieb a na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja. Vyzývam preto lídrov na celom svete, aby sa zúčastnili na Svetovom humanitárnom summite, ktorého cieľom je presadzovať udržateľný pokrok ľudstva a život v dôstojnosti a bezpečnosti pre všetkých.
Správa „Jedno ľudstvo: Spoločná zodpovednosť“ vyšla 9.februára 2016
Autor: Pan Ki-mun