SME

Ukrajincov najviac trápi chudoba, nie korupcia

Mladá inteligencia, študenti, predstavitelia malého a stredného biznisu, títo ľudia majú čoraz väčší vplyv, hovorí filozof a sociológ Jurij Fesenko.

Majdan, december 2013. (Zdroj: ARCHÍV SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Kým môj osemdesiatročný priateľ Valerij z ukrajinského mesta Slavutič je stále presvedčený, že v roku 1968 sovietski vojaci zachránili v Československu svet pred treťou svetovou vojnou a mňa i mojich krajanov pred americkou inváziou, študentka Oxana z Kyjeva, ktorá hovorí po anglicky rovnako dobre ako po rusky, porovnáva bez mihnutia oka okupáciu našej krajiny s okupáciou Donbasu. Mám ich oboch rada.

Obaja sú to milí ľudia. Len každý patrí do iného sveta. Do inej Ukrajiny.

Dva roky po majdane a zvrhnutí režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyča sa krajina zmieta stále na hrane kolapsu, korupcia prekvitá, na východe zúri vojna, obyvateľstvo je nespokojné s vládou, platmi aj stavom ciest. Ľuďom (zaraďujem sa k nim aj ja), ktorí dva roky Ukrajinu starostlivo sledujú, sa zdá, že tej krajine úplne prestali rozumieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Filozof a sociológ Jurij Fesenko je jedným z mála ukrajinských politológov, ktorý nesrší nenávisťou k Rusku ani k Amerike či Bruselu. Zaoberá sa vyvracaním mýtov.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ukrajina je stále rozdelená na dve znepriatelené skupiny. Je v dohľade nejaké národné zmierenie?

„Mýlite sa. Toto rozdelenie je už mýtus. Obe krajné skupiny, ktoré máte na mysli – jedna výrazne promoskovská a druhá jasne prozápadná –, predstavujú menšinu v ukrajinskej spoločnosti. V skutočnosti je Ukrajina oveľa farebnejšia.

Do roku 2014, do majdanu bolo do istej miery možné rozdeliť Ukrajinu na dve veľké názorové časti. Do promoskovskej patrili ľudia strednej a staršej generácie, ktorí vyrástli v Sovietskom zväze. Pre nich ruské znamená skôr sovietske a po tom túžia.

Po ruskej invázii v roku 2014 sa však situácia zmenila – v skupine hovoriacich po rusky nastal rozkol, zatiaľ čo druhá skupina sa zomkla. Časť sovietskych ľudí sa teraz stala ukrajinskými vlastencami a niektorí etnickí Rusi bránia na východe Ukrajinu so zbraňou v ruke. Takže tých sovietskych je na Ukrajine dnes maximálne 12 percent.

Najviac typické je pre Ukrajincov to, že vyznávajú akúsi hodnotovú zmes. Majú guláš v hlave. Tesne pred dramatickými udalosťami v Kyjeve koncom roka 2013 sme robili sociologické výskumy o európskej integrácii. Spomínam si na jednu geniálnu odpoveď obyvateľa Donecka na otázku, či podporuje proeurópsky, alebo proruský smer. On povedal: Dušou a srdcom som za Rusko, ale rozumom za Európu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo je to vlastne postsovietsky svet?

„Je to mutácia. Sociálno-politicko-kultúrna mutácia. Aj ja som vyrástol v Sovietskom zväze. Milióny ľudí sa pozerali na rovnaké filmy. Nikto z nás nezabudne na slávny novoročný film Irónia osudu. Keď ktokoľvek vysloví tieto slová, vždy my, ľudia zo ZSSR, budeme vedieť, o čo ide, ostatní nám nebudú rozumieť. Počúvali sme predsa rovnakú hudbu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C477V na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu