„V nasledujúcom ročníku treba spievať proti Asadovi,“ ironicky komentovala šéfka informácií na ruskom ministerstve zahraničných vecí Maria Zakharova, inak vraj Rusko trofej na Eurovízii nezíska. Kremeľ s horkosťou prijal, že mrzká soška odišla do Kyjeva.

Súťaž v „ľahkej zábave“ každý rok bojuje s pašovaním politických odkazov. Podľa stanov Eurovízie nemožno promovať značku či inštitúciu ani politickú vec. Vášňam chceli usporiadatelia predísť zákazom vlajok neuznaných štátov a rozhnevaných etník.
Napriek tomu museli napomenúť Arménku za použitie vlajky Náhorného Karabachu, o ktorý sa krajina roky sporí s Azerbajdžanom. Citlivé Rusko zachytilo frenetické mávanie dúhovými vlajkami počas vystúpenia svojho kandidáta. Walesania a Laponci z Nórska žiadali výnimku, aby mohli mávať svojimi vlajkami na počesť pôvodu umelcov.
Usporiadatelia robia, čo môžu, alebo to aspoň predstierajú. Arméni museli minulý rok pieseň vyzývajúcu na uznanie genocídy premenovať. Neodolali totiž možnosti upozorniť na smutnú storočnicu vyvražďovania. Prišlo ich spievať šesť, každý z inej krajiny. Už zloženie skupiny bolo politickým odkazom, že Arménov dnes žije viac za hranicami štátu.