SME

Ako Ramzan Džalaldinov naletel prezidentovi Putinovi

Naivný Džalaldinov nepochopil hru a myslel si, že ruský vládca môže pomôcť aj jemu, ktorý žije dvetisíc kilometrov ďaleko od Moskvy.

Vladimir Putin a jeho priama línia. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sedemnásťročná Moslimat spala tvrdo, ako spávajú dorastenky, ale prebudila sa ako prvá. Jej dve sestry, dvanásťročná Sabirat a desaťročná Tabarik sa trochu mrvili, ale nepočuli bezohľadný dupot, hlasný mužský hovor a zúfalý hlas matky. Až krik. Vlastne to bol skôr rev. Moslimat jačala, ako keby išlo o život. A veru aj išlo.

Tento príbeh sa stal v krajine, ktorú dobre poznám a mám k nej vrelý vzťah. Severný Kaukaz je taká zvláštna konzerva starých tradícií, mužskej cti, úcty k starším, ženskej cudnosti a hrdosti horalov, ktorí patria medzi najpohostinnejších ľudí na svete do chvíle, kým sa na nich nedopustíte bezprávia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Ramzanovi Džalaldinovovi sa bezprávia nepochybne dopustili. On na svoju pomstu, ktorá v severokaukazkých horách patrí k dobrému vychovaniu, ešte len čaká.

Osudová chyba

Moslimat, Tabarik a Sabirat sú dcéry pána Džalaldinova. Ich problémy sa začali tento rok 14. apríla. V deň, keď ruský prezident Vladimir Putin usporiadal tradičné divadelné predstavenie – takzvanú priamu líniu s prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spočíva v tom, že vybraní občania z celej Ruskej federácie majú možnosť priamo, bez sprostredkovateľov obrátiť sa na prezidenta, posťažovať sa mu, pochváliť sa, opýtať sa na to, kedy bude v ich obci nová pošta, alebo mu oznámiť, že náčelník ich cechu kradne. Ide o sťažnosti riadené príslušnými orgánmi tak, aby všetko vyzeralo prirodzene, ale dôsledky malo len pre tých, ktorí nepatria medzi chránencov Kremľa.

A to naivný pán Džalaldinov nepochopil. Myslel si, že to nie je hra. Že to myslia naozaj. Že ruský vládca môže pomôcť aj jemu, ktorý žije dvetisíc metrov vysoko nad morom a dvetisíc kilometrov ďaleko od Moskvy, ale stále je to Rusko. Aspoň podľa máp.

„Vážený Vladimir Vladimirovič,“ začal svoj videolist hlave štátu. A potom deväť minút a päťdesiatjeden sekúnd opisuje život v Alahom zabudnutom kraji. Teda skôr úradníkmi okradnutom, zdevastovanom, vyrabovanom. Obec osídlená kaukazskými Avarmi bola z veľkej časti zničená počas čečensko-ruského konfliktu ruským delostrelectvom. Obyvateľom domov, ktoré Rusi premenili na ruiny, zo zákona dávno patrili kompenzácie, mala byť vybudovaná cesta. Tak to sľuboval prezident Putin aj čečenský vládca Ramzan Kadyrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47DK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


5
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


1

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


152
SkryťZatvoriť reklamu