Autorka pôsobila vo funkcii predsedníčky Protimonopolného úradu SR
Skôr než sa budeme venovať prípadu, v ktorom Protimonopolný úrad zjavne zbytočne plytval svojimi kapacitami, je dobré si pripomenúť základné princípy legislatívneho procesu.
Cieľom procesu je prijímať právne normy nastavujúce určité pravidlá, formy regulácií, oprávnenia, obmedzenia, zákazy a pod.
Takýto proces musí byť aktívnym dialógom medzi štátnymi inštitúciami a „stakeholdermi“, ktorí sa na tvorbe noriem zúčastňujú formou konzultácií, stanovísk, pripomienok, resp. alternatív k predkladaným návrhom.
Najmä účasť subjektov, ktoré sú pripravovanou normou priamo či nepriamo ovplyvnené, predstavuje efektívny spôsob, ako získavať informácie, spätnú väzbu, prípadne i objaviť možné riziká návrhov – čo je významný prínos v legislatívnom procese.
Verejná diskusia vedie k skvalitneniu prijímaných rozhodnutí, je legitímnym nástrojom vzájomnej spolupráce štátu a zainteresovaných strán.
Základný bankový produkt
Práve takýto postup sa uplatnil aj v súvislosti so zákonom o spotrebiteľských úveroch, ktorého súčasťou bolo zavedenie povinnosti bánk ponúkať svojim klientom, fyzickým osobám nový produkt – tzv. základný bankový produkt.
Účelom tohto produktu bolo umožniť lepšie porovnávanie ponúk medzi jednotlivými bankami. Špecifikovať samotný obsah základného bankového produktu mala vyhláška Ministerstva financií SR.
Slovenská banková asociácie (SBA) zastupujúca spoločné záujmy svojich členov pri prijímaní právnych predpisov v oblasti bankového sektora prirodzene vstúpila do rokovaní s MF SR. Vytvorila pracovnú skupinu, ktorej úlohou bolo pripraviť podklady na rokovanie ako alternatívu k ministerskému návrhu.