„Kto by si bol pomyslel v deväťdesiatych rokoch, že táto krajina bude nielen stáť na vlastných nohách, ale že o pár desaťročí bude tomuto klubu predsedať.“ Hans Winkler koordinoval rakúske predsedníctvo pred desiatimi rokmi, dnes riadi Viedenskú diplomatickú akadémiu. V utorok sa vložil do roly gratulanta k predsedníctvu a o susednej krajine hovoril takmer ako o krstnom dieťati.
Aj slovenská verejnosť vníma predsedníctvo ako maturitnú skúšku: skloňujú sa slová ako obstáť, dôstojne si počínať, reprezentovať. Šéf politológie na UK Jozef Bátora tvrdí, že prvé predsedníctvo Slovenska otestuje fungovanie štátu.
Splnomocnenec pre predsedníctvo Ivan Korčok hovorí o veľkom testovaní kádrov. Ukáže sa, ako armáda úradníkov obstojí pri koordinačno-administratívnych prácach, zároveň bude našich politikov viac počuť pri tvorení a usmerňovaní agendy.
Hovorí sa o ťažkých časoch pre Úniu, ktorá v posledných rokoch nabaľuje krízy. „Nemáme strach, ale máme obavy, že tieto udalosti zatienia naše predsedníctvo,“ povedal Korčok. Želal by si, aby sa Únia mohla radšej venovať nóbl agende, ako je napríklad odstraňovanie bariér na digitálnom trhu.
Ak to išlo s roamingom, musí to ísť aj s vysielaním a dátami. Podobne s energiou, ktorá by mala putovať k spotrebiteľom bez obmedzení. Slovensko sa teda chystá konečne prevziať kormidlo pri riešení problémov prvého sveta.