SME

Utečeneckú krízu zvládneme len spoločne

Útočisko migrantom poskytujú väčšinou rozvojové krajiny. Ľudské potreby sú zatlačované do úzadia a xenofóbiu a rasizmus je počuť hlasnejšie ako zdravý rozum.

Pan Ki-Mun v utečeneckom tábore v Gabčíkove.Pan Ki-Mun v utečeneckom tábore v Gabčíkove. (Zdroj: TASR)

Autor je generálny tajomník OSN

Vojna, porušovanie ľudských práv, pomalý rozvoj, klimatické zmeny a prírodné katastrofy dnes nútia viac ľudí než kedykoľvek predtým, aby opustili svoje domovy. Vyše 60 miliónov ľudí, z toho polovica detí, uteká pred násilím alebo prenasledovaním.

Dnes sú z nich utečenci alebo vnútorne vysídlené osoby. Z ďalších 225 miliónov sú migranti, ktorí opustili svoje krajiny, aby hľadali lepšie príležitosti alebo len jednoducho prežili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto však nie je kríza davov, ale kríza solidarity. Takmer 90 percentám utečencov poskytujú útočisko rozvojové krajiny. Osem krajín pomáha viac ako polovici utečencov z celého sveta. Na zmiernenie a riešenie tejto kritickej situácie poskytuje 75 percent celého rozpočtu OSN len desať štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš hlasný rasizmus

Aj preto sa tento rok 19. septembra pod záštitou Valného zhromaždenia OSN bude konať stretnutie svetových lídrov, aby sa zaoberali jednou najhlavnejších otázok súčasnosti: ako reagovať na veľké masy utečencov a migrantov.

Ak by bola zodpovednosť rozdelená spravodlivo, prijímajúce krajiny by neboli v kríze. Môžeme si dovoliť pomôcť a vieme, že potrebujeme zvládnuť veľké masy utečencov a migrantov. Až príliš často však nechávame strach a nevedomosť, aby nám stáli v ceste. Ľudské potreby sú zatlačované do úzadia a xenofóbiu a rasizmus je počuť hlasnejšie ako zdravý rozum.

Krajiny, ktoré táto kríza zasahuje ako prvé, bojujú s týmto problémom každý deň. Stretnutie na pôde Valného zhromaždenia má naše úsilie posilniť z dlhodobého hľadiska. V týchto dňoch som vydal správu „V bezpečí a dôstojnosti“ s odporúčaniami, ako môžu krajiny z celého sveta konať spoločne a efektívnejšie, aby som pomohol medzinárodnému spoločenstvu uchopiť túto príležitosť ešte lepšie. Potrebujeme začať tým, že si priznáme, že sme všetci ľuďmi. Milióny ľudí na ceste sú vystavené extrémnemu utrpeniu. Tisíce zomierajú v Stredozemnom a Andamanskom mori, v Saheli a Strednej Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Migranti nie sú hrozbou

Utečenci a migranti nie sú tí druhí. Sú rovnako rôznorodí ako samotné ľudstvo. Pohyb ľudí je typický globálny fenomén, ktorý si vyžaduje spoločné delenie sa o zodpovednosť na celom svete.

Po druhé utečenci a migranti majú ďaleko od toho, aby boli hrozbou. Prispievajú k rastu a rozvoju krajín, ktoré ich prijali, aj tým, z ktorých pochádzajú. Čím lepšie sú integrovaní, tým vyšší bude ich úžitok pre spoločnosť. Na podporu sociálnej a ekonomickej inklúzie utečencov a migrantov potrebujeme viac opatrení.

Po tretie politickí a komunitní lídri majú zodpovednosť vystupovať proti diskriminácii a neznášanlivosti a bojovať proti tým, ktorí chcú vyhrať rozsievaním strachu a rozdeľovaním ľudí. Toto je moment, keď potrebujeme medzi ľuďmi budovať mosty, nie bariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Boj proti pašerákom

Po štvrté musíme venovať väčšiu pozornosť faktorom, ktoré zapríčiňujú násilné vysídľovanie. OSN sa snaží naďalej posilňovať oblasť predchádzania konfliktom, riešiť spory mierovou cestou, venovať sa porušovaniu ľudských práv ešte skôr, ako sa tieto situácie vystupňujú. Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je jedným z nových silných nástrojov, program, na ktorom sa minulý rok dohodlo 193 členských štátov OSN. Intenzívne sa zameriava na spravodlivosť, inštitúcie a mier v krajinách.

Po piate potrebujeme posilniť medzinárodné systémy, ktoré riadia masový pohyb ľudí tak, aby sa rešpektovali normy v oblasti ľudských práv a bola poskytovaná potrebná ochrana.

Štáty musia dodržiavať medzinárodné právne záväzky ako napríklad Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951. Krajiny, do ktorých prichádzajú utečenci, by nemali byť ponechané na všetko samy. Naliehavo potrebujeme, aby sa urobilo viac v oblasti boja proti pašerákom a priekupníkom, zachraňovaní a ochrane ľudí na ceste a v zaistení ich bezpečia a dôstojnosti na hraniciach, aby títo zúfalí ľudia neboli pri hľadaní bezpečia nútení obracať sa na zločinecké skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problém sa dá riešiť

Predpokladá sa, že počet migrantov bude rásť ako dôsledok poklesu pracovných príležitostí a zároveň lepších podmienok na cestovanie a komunikáciu, stúpajúcej nerovnosti a klimatických zmien.

Navrhujem preto dôležité opatrenia, akými sú „celosvetová dohoda pre bezpečnú, organizovanú a regulárnu migráciu“.

Utečenecká a migračná kríza ani zďaleka nie sú neprekonateľné. Krajiny ju však nemôžu riešiť osamotene. Milióny utečencov a migrantov sú dnes zbavené ich základných práv a svet sám seba ochudobňuje o úžitok, ktorí nám títo ľudia môžu ponúknuť.

Svetový humanitárny summit, ktorý som zvolal na 23. a 24.mája do tureckého Istanbulu, sa bude snažiť, aby sa štáty a ďalší aktéri zaviazali k novým záväzkom chrániť ľudí a budovať odolnosť voči krízam. Očakávam, že stretnutie 19. septembra na pôde Valného zhromaždenia OSN ukáže cestu smerom k riešeniam najpálčivejších otázok týkajúcich sa utečencov a migrantov a zaviaže svetových lídrov k väčšej celosvetovej spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sa presúvajú z miesta na miesto už tisíce rokov, či už dobrovoľne, alebo pod tlakom okolností, a tento pohyb bude naďalej pokračovať aj v blízkej budúcnosti. Len ak si budeme plniť našu povinnosť chrániť tých, ktorí utekajú pred prenasledovaním a násilím, a len ak sa chopíme príležitostí, ktoré utečenci a migranti ponúkajú krajinám, ktoré ich príjmu, budeme schopní dosiahnuť prosperujúcejšiu a spravodlivejšiu budúcnosť pre všetkých.

Autor: Pan Ki-Mun

Utečenecká kríza vo svete

Gerhard Karner, rakúsky minister vnútra.

Výnimkou sú zraniteľné skupiny, ako napríklad tehotné ženy a deti.


TASR 1
Keir Starmer počas návštevy Albánska.

Starmer nekonkretizoval, ako budú centrá fungovať v praxi.


TASR 1
Súvisiace témy: Turecko, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 889
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 519
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 969
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 806
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 350
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 716
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


4
Peter Schutz

Podpora Ukrajiny má najvyšší potenciál držať pokope elektorát demokratických strán.


14
Premiér Robert Fico na podujatí Smeru v Handlovej.

Robert Fico sa možno chystá na predčasné voľby, ale to nás nemá prečo zaujímať.


31
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Od nakrúcania Fričovho Jánošíka uplynulo práve deväťdesiat rokov.


6
SkryťZatvoriť reklamu