Autor je riaditeľ humanitárnej organizácie Človek v ohrození
Svetový humanitárny summit, ktorý sa včera skončil v Istanbule, prišiel v tom najpríhodnejšom čase. Viac ako 125 milónov ľudí je v súčasnosti vo svete odkázaných na humanitárnu pomoc a situácia sa zhoršuje. Vágne sľuby svetových lídrov na summite sú však iba začiatkom dlhej cesty k efektívnejšej pomoci.
Humanitárna pomoc v podobe, v ktorej ju v súčasnosti poskytujú štátni i mimovládni aktéri, potrebuje zásadné zmeny. Mechanizmy pomoci pri prírodných nešťastiach sa za desaťročia zdokonalili a dnes sme schopní rýchlo, efektívne a koordinovane pomáhať tam, kde sa takáto katastrofa objaví.
V meniacom sa svete, v ktorom sú na pomoc odkázané milióny ľudí, ktorí utekajú zo svojich domovov pre pretrvávajúce konflikty a pre neschopnosť prežiť v meniacej sa klíme, však zatiaľ efektívne pomáhať nevieme. Vo svete, v ktorom medzinárodné humanitárne právo a ženevské konvencie nie sú už vnímané ako hranica, ktorú nesmie žiadny štát prekročiť, tak zostáva až príliš veľa ľudí príliš dlho bez pomoci, ktorá zachraňuje životy.