Autorka pôsobí v Ústave verejnej politiky FSEV UK, je vydatá a má dvoch synov
Mnoho žien z môjho prostredia rieši dilemu. Snívajú o rodine, zároveň sa chcú uplatniť v práci a musia preto robiť ťažké rozhodnutia. Poukážem na päť mýtov, s ktorými sa pri diskusii o zosúladení práce a rodiny stále stretávam.
1. Všetko sa dá zvládnuť
Ak sa niekto domnieva, že bude mať upratanú domácnosť, navarenú večeru, môže sa plne venovať potrebám svojich deti a zároveň si dokáže budovať kariéru, čo si zvyčajne vyžaduje pracovné nasadenie aj 8 a viac hodín denne, tak neuvažuje racionálne.
Frencis X. Frei, ktorá pôsobí na Harvardovej univerzite, to ilustruje na príklade iracionality našich predstáv o tom, čo sa dá kúpiť na trhu služieb, keď sa mnohí ľudia domnievajú, že služby môžu súčasne spĺňať tri vlastnosti - môžu byť lacné, rýchlo dodané a zároveň vysoko kvalitné. Pričom v realite môžu spĺňať len dve z týchto vlastnosti, inak sa dá dosiahnúť v každej len priemer.
Podobne to, podľa nej, platí pri zosúlaďovaní našich životov s prácou: skĺbiť sa dá mnohé, ale vždy to má svoje náklady, niekde sa to prejaví. Buď podľa našich predstáv nefunguje domácnosť, prípadne nie je čas na deti, alebo sa nedá venovať práci tak, ako si to daná práca vyžaduje a žena nemá šancu postúpiť, či si danú pozíciu udržať.
2. Po materskej sa dá obnoviť, prípadne naštartovať kariéra
Tri roky sú v niektorých odboroch pomerne dlhým obdobím, a to dokonca aj v akadémii. Ak priebežne nečítate a nevzdelávate sa, vypadnete z reality odboru. Ak sa povedzme po nástupe z materskej uchádzate o vedecké projekty, hodnotia vás na základe vašich vedeckých výkonov za posledných 5 rokov. Čiže po opätovnom nástupe do práce nemáte v podstate 5 rokov šancu na vedenie výskumu, lebo vaše políčka výkonov sú poloprázdne.
Navyše, väčšina z nás však nemá pod kontrolou zdravie svojich detí ani ich zlomené nohy. Ak je to žena, kto vo vašej rodine zvyčajne ostáva s chorým dieťaťom doma, tak je predstava seriózne vykonávanej práce, ktorá si vyžaduje 2-krát v mesiaci vycestovať na plánovanú služobnú cestu so zakúpenými letenkami, a kde vás ráno o 8.00 čaká plná zasadačka kolegov a vy im máte dať zadania, milo naivná.
Profesorka z Princetonu Anna-Marie Slaughter slúžila v Clintonovej administratíve a mala manžela, ktorý bol ochotný starať sa o deti (v puberte) a o domácnosť. Aj tak to nezvládli.
3. Keď máš peniaze, všetko zvládneš
Videli ste dánsky seriál Borgen? Jedna z línií je o tom, ako dobre zarábajúca premiérka oznamuje svojej rodine, že „nevie vynájsť čas“. Jednoducho popri časovo náročnej práci, kde nemala pod kontrolou takmer ani hodinu svojho pracovného času, na rodinu už jej ten čas neostal.
Malo to vážne dosahy.