Autor je publicista
Popritom, ako naprieč Európou narastá nespokojnosť so štandardnými politickými stranami, objavujú sa úvahy o tom, či by nebolo vhodné posilniť inštitút priamej demokracie. Keď voliči nemôžu veriť profesionálnym politikom, nebude lepšie, ak o dôležitých otázkach rozhodnú priamo?
Počet referend v krajinách EÚ za posledné roky stúpa a návrhy na posilnenie priamej demokracie či už ide o zníženie kvóra, alebo zavedenie priamej voľby prokurátora, nie sú ničím novým ani na Slovensku.
Riešiť dezilúziu z politiky posilňovaním inštitútov priamej demokracie je lákavé, ale riziká sú väčšie, ako by sa mohlo zdať. Nedôvera ľudí sa totiž netýka iba politického mainstreamu, ale establišmentu ako takého. A k tomu patria všetky „oficiálne štruktúry“ vrátane oficiálnej vedy či etablovaných odborníkov v akejkoľvek oblasti.
Prejavom tejto nedôvery je aj príklon ku konšpiračným teóriám, pochybným zdrojom informácií, zraniteľnosť propagandou a manipuláciami či viera v rôzne iracionálne teórie. V situácii, keď sú tieto trendy na vzostupe, iba ťažko sa možno spoliehať na ochotu voličov korigovať svoje postoje odporúčaniami odborníkov.