Richard Taylor, Filmová propaganda, preložila Petruška Šustrová, Academia 2016
Film nemôže byť apolitický. Musí byť nástrojom proletariátu v jeho boji o nadvládu a najmocnejším prostriedkom komunistickej agitácie.
Filmoví diváci premietajú na strieborné plátno vlastné sny a ambície. Život môže byť predsa veľkolepejší a prenikavejší!
Propagandisti dávno vedia o skvelej príležitosti ovládnuť ľudské mysle a postoje. Aj preto sú dejiny filmovej propagandy v záujme totalitných režimov bohaté.
Dlhé dejiny, nová téma
Kniha Richarda Taylora je klasikou v odbore. Jej prvé vydanie je z roku 1979. Teraz vychádza český preklad doplnenej verzie z roku 1998.
Filmový teoretik a profesor na Univerzite v Swansea sa desaťročia zaoberá sovietskou, nemeckou a európskou politikou s využitím filmovej propagandy.
Pri svojom výskume bádal v archívoch v Sovietskom zväze, Nemecku, Francúzsku a Spojených štátoch.
Akceptovanie filmu ako historického prameňa pri skúmaní politických dejín je relatívne modernou záležitosťou. Pri zrode školy historicko-vedeckej filmovej analýzy stáli Percy Ernst Schramm a Dán Niels Skyum-Nielsen, ktorý je autorom vedeckej edície filmu Večný Žid.
Je pozoruhodné, že záujem o filmovú propagandu v začiatkoch súvisel so skúmaním politickej ideológie stredovekých vladárov a oficiálnych obrazov cisárov a kráľov Svätej rímskej ríše.