Autorka je redaktorka denníka SME a Lidových novín.
Dňa 16. novembra v roku 1941 začali Nemci ďalší útok na Moskvu. Vojaci 4. roty 316. divízie vedení politrukom Vasilijom Georgijevičom Kločkovom zaujali obranné postavenie pri dedinke Dubosekovo, sedem kilometrov južne od Volokolamska.
V učebniciach ruskej histórie sa píše, že vykonali hrdinský čin, keď počas štvorhodinového boja zlikvidovali 18 nepriateľských tankov. Všetkých 28 vojakov – hrdinov – zahynulo. V niektorých vydaniach ruskej histórie je formulácia „takmer všetci“.
Fráza „Rusko je veľké, ale ustúpiť nie je kam – za nami je Moskva!“ sa stala mottom sovietskych učebníc, sloganom, ktorým sa dokumentovalo mimoriadne hrdinstvo sovietskeho ľudu a jeho zaslúžené, no krvavé víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne. Vetu vraj tesne pred smrťou predniesol politruk Kločkov.
Je to celé lož
Skupina vošla do sovietskej a neskôr ruskej histórie ako panfilovovci, podľa generála Ivana Vasilieviča Panfilova, ktorý stál na čele 316. divízie a v roku 1941 svojich mužov priviedol brániť Moskvu.
“Aj keď sú tajné materiály po rozpade ZSSR dostupné verejnosti, väčšina Rusov stále verí, že Poliakovv Katyni zavraždili Nemci.
„
Spieva sa o nich v oficiálnej hymne Moskvy, v mnohých mestách bývalého ZSSR sú dodnes pamätníky s dvadsiatimi ôsmimi vyrytými menami, ku ktorým každý rok školáci nosia kvety. Vlani bol dokončený film 28 panfilovovcov režiséra Kima Družinina, ktorý stál vyše milióna dolárov a je oslavou hrdinstva sovietskych gardistov.
Problém je, že sa nič také nestalo. Aj keď si mnohí Rusi vrátane učiteľov a vedeckých kapacít nechcú rozprávku o dvadsiatich ôsmich panfilovovcoch dať vziať a majú dojem, že by odhalenie pravdy znižovalo hodnotu obete, ktorú národ priniesol v boji s fašizmom, archivári si stoja za svojím – celé je to lož. Druhý tábor ich osočuje z „kydania špiny na hrdinov“.
„Nijakých dvadsaťosem panfilovovcov neexistovalo – je to jeden z mýtov živených štátom,“ povedal riaditeľ Štátneho ruského archívu, vynikajúci historik Sergej Mironenko, ktorý viedol túto slovutnú inštitúciu 20 rokov. Panfilovovci ho stáli kreslo.
V lete minulého roka Mironenko ako šéf štátneho archívu vydal v súlade so zákonom pokyn odtajniť rad dokumentov z obdobia 2. svetovej vojny. Boli medzi nimi aj tie, ktoré sa týkali dvadsiatich ôsmich panfilovovcov – hrdinov. Mironenko mal všetko dôkladne už dávno preštudované a celú obľúbenú baladu o statočných obhajcoch Moskvy vnímal ako mýtus.