SME

Tajomstvo archívov: mýty sú dôležitejšie ako pravda

Lož o 28 panfilovovcoch opäť otvorila v Rusku diskusiu o tom, čo ešte ukrývajú sovietske archívy. A či Rusi túžia po tom, aby vydali svoje tajomstvá.

Premiér Dmitrij Medvedev a veteráni 2. svetovej vojny pred pamätníkom panfilovovcov... (Zdroj: PROFIMEDIA)

Autorka je redaktorka denníka SME a Lidových novín.

Dňa 16. novembra v roku 1941 začali Nemci ďalší útok na Moskvu. Vojaci 4. roty 316. divízie vedení politrukom Vasilijom Georgijevičom Kločkovom zaujali obranné postavenie pri dedinke Dubosekovo, sedem kilometrov južne od Volokolamska.

V učebniciach ruskej histórie sa píše, že vykonali hrdinský čin, keď počas štvorhodinového boja zlikvidovali 18 nepriateľských tankov. Všetkých 28 vojakov – hrdinov – zahynulo. V niektorých vydaniach ruskej histórie je formulácia „takmer všetci“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fráza „Rusko je veľké, ale ustúpiť nie je kam – za nami je Moskva!“ sa stala mottom sovietskych učebníc, sloganom, ktorým sa dokumentovalo mimoriadne hrdinstvo sovietskeho ľudu a jeho zaslúžené, no krvavé víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne. Vetu vraj tesne pred smrťou predniesol politruk Kločkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je to celé lož

Skupina vošla do sovietskej a neskôr ruskej histórie ako panfilovovci, podľa generála Ivana Vasilieviča Panfilova, ktorý stál na čele 316. divízie a v roku 1941 svojich mužov priviedol brániť Moskvu.

Aj keď sú tajné materiály po rozpade ZSSR dostupné verejnosti, väčšina Rusov stále verí, že Poliakovv Katyni zavraždili Nemci.

Spieva sa o nich v oficiálnej hymne Moskvy, v mnohých mestách bývalého ZSSR sú dodnes pamätníky s dvadsiatimi ôsmimi vyrytými menami, ku ktorým každý rok školáci nosia kvety. Vlani bol dokončený film 28 panfilovovcov režiséra Kima Družinina, ktorý stál vyše milióna dolárov a je oslavou hrdinstva sovietskych gardistov.

Problém je, že sa nič také nestalo. Aj keď si mnohí Rusi vrátane učiteľov a vedeckých kapacít nechcú rozprávku o dvadsiatich ôsmich panfilovovcoch dať vziať a majú dojem, že by odhalenie pravdy znižovalo hodnotu obete, ktorú národ priniesol v boji s fašizmom, archivári si stoja za svojím – celé je to lož. Druhý tábor ich osočuje z „kydania špiny na hrdinov“.

„Nijakých dvadsaťosem panfilovovcov neexistovalo – je to jeden z mýtov živených štátom,“ povedal riaditeľ Štátneho ruského archívu, vynikajúci historik Sergej Mironenko, ktorý viedol túto slovutnú inštitúciu 20 rokov. Panfilovovci ho stáli kreslo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V lete minulého roka Mironenko ako šéf štátneho archívu vydal v súlade so zákonom pokyn odtajniť rad dokumentov z obdobia 2. svetovej vojny. Boli medzi nimi aj tie, ktoré sa týkali dvadsiatich ôsmich panfilovovcov – hrdinov. Mironenko mal všetko dôkladne už dávno preštudované a celú obľúbenú baladu o statočných obhajcoch Moskvy vnímal ako mýtus.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47QY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu