Autor je komentátor Bloomberg View
Politika v Európe a USA je navzájom natoľko odlišná, že analógie zvyčajne pôsobia neprirodzene. No demografie tých, čo podporujú pravicových populistov, sú pozoruhodne podobné na oboch brehoch Atlantiku.
A tieto demografie sú pravdepodobne dôvodom, prečo populistická pravica, zdanlivo na vzostupe, v skutočnosti vrcholí. Ak nedosiahne žiadne závažné volebné víťazstvá v najbližších rokoch, bude sa vytrácať na okraj scény.
Voliči na ústupe
Nedávno prehral Norbert z Hofer z protiprisťahovaleckej Strany slobody rakúske prezidentské voľby – napriek tomu, že zvíťazil v prvom kole a viedol v prieskumoch až do dňa volieb. Kandidoval proti štandardnému progresívnemu kandidátovi Alexandrovi Van der Bellenovi, ktorý bol technicky nezávislý, ale podporovala ho Strana zelených.
“Prirodzene, že niektorí z mladých, mestských ženských a vysokoškolsky vzdelaných voličov podporujú politikov ako Trump a Hofer, lebo inak by sa nedostali až tak blízko k politickému vrcholu vo svojich krajinách. No títo outsideri napravo sú ako hráči pokru, ktorým nejde karta.
„
Vo volebný deň kandidoval Hofer aj proti každému, kto nechcel, aby krajná pravica vyhrala. Demografia jeho voličov v druhom kole s Van der Bellenom je podobná voličom Donalda Trumpa v súboji s Hillary Clintonovou.
Aj Trump, aj Hofer majú väčšinu medzi mužmi, ale nie medzi ženami, medzi menej vzdelanými voličmi, ale nie medzi vzdelanejšími, a obom sa lepšie darí v dave nad 50 rokov ako u generácie Y.
Na základe rakúskych výsledkov a nedávnych amerických prieskumov sa Trumpovi a Hoferovi darí vo vidieckych oblastiach a malých mestách, ale prehrávajú vo veľkomestách.
Špekulácie, prečo nativistickí, politicky nekorektní politici oslovujú všade zhruba rovnakú demografickú základňu, sú zbytočné.