Ešte v roku 2009 prispel k českému predsedníctvu EÚ výtvarník David Černý dielom, ktoré mnohí považovali za zosmiešnenie členov Únie.
Bolo vyrobené z rúr a pripomínalo obrovskú mapu Európy. Španielsko bolo prezentované ako stavenisko, Bulharsko ako turecký záchod a Slovensko ako maďarská saláma. Spojené kráľovstvo bolo z Európy celkom vynechané a málokto si to všimol.
Černý sa vo svojom vyhlásení zmienil o britskej vzdialenosti od Európy. Odvtedy finančná kríza zastavila výstavbu v Španielsku a české predsedníctvo pod mottom „Európa bez bariér“ teraz vyzerá ako vtip. No po siedmich rokoch by Británia chýbajúca v Európe mohla byť skutočná.
Zatiaľ čo politické špičky chodia okolo horúcej kaše v snahe nakloniť si verejnú mienku pred hlasovaním o brexite 23. júna, povedzme si otvorene to, čo si všetci myslia.
Milé Anglicko (áno, týmto termínom naznačujeme, že Škótsko, Wales a Severné Írsko chcú zostať).
Tvoja námorná nadvláda v 19. storočí mohla vyrážať dych, no Európe dnes už nechýba. Strednej Európe nebudú chýbať rozlúčky tvojich mužov so slobodou. Grécku nebudú chýbať tvoje slnkom spálené pupky. A Francúzsku nebude chýbať, že všetci jeho bohatí ľudia zaparkovali svoje peniaze v Londýne. Ak by sme dokázali garantovať, že všetky tieto veci sa zmenia, možno by sme my sami podporili brexit.
V podstate máme radi tvoje čudné športy, krivé zuby a teplé pivo z drevených sudov – ale v skutočnosti ich veľmi nepotrebujeme. V tvojej krajine je veľa skvelých vecí, ale sme si istí, že aj naďalej budeme mať prístup k reprízam Montyho Pythona, syru cheddar aj Adele, či už zostaneš, alebo nie. A keď už sa rozprávame o zmene zmluvných podmienok, možno by si si odteraz mohlo nechať Spice Girls iba pre seba?