Autor je publicista, pôsobí v Londýne
Po mesiacoch, počas ktorých prieskumy v referendovej kampani o členstve Británie v Európskej únii ukazovali šesť- až desaťpercentný náskok pre možnosť zostať, čísla odrazu preskočili v prospech odchodu. V posledných prieskumoch Guardianu/ICM hlasovalo 52 percent opýtaných za možnosť brexitu, zatiaľ čo iba 48 percent oslovených chcelo v EÚ zotrvať.
Tieto čísla môžu ale bagatelizovať možný výsledok – ak by sa referendum konalo dnes, a nie o dva týždne (presne 23. júna). Voliči, ktorí podporujú odchod, sú väčšinou starší, belší a menej mestskí ako tí, ktorí podporujú zotrvanie v nej – a takisto aj oveľa náchylnejší na to, aby v deň konania referenda skutočne išli voliť.
Jeden z podporovateľov zotrvania v EÚ dokonca fantazíroval o predstave ideálneho plagátu k referendu, ktorý by mal motivovať mladých proeurópskych Britov, aby sa o problém zaujímali, registrovali sa a následne hlasovali. Plagát zobrazoval zástup starších, dobre oblečených voličov bielej pleti, z ktorých rozhodne ani jeden nemal dvadsaťpäť rokov.
K obrázku napísal slová: „Nedovoľte týmto ľuďom, aby rozhodovali o vašej budúcnosti.“ Netreba však ani dodávať, že takýto plagát v skutočnosti nedekoroval žiadnu stenu.
Na rade je Škótsko
Čo ak brexit skutočne vyhrá referendum? Ak aj bude hranica medzi víťazstvom veľmi malá, rozhodnutie bude prakticky nezvratné. A takmer okamžite budú nasledovať ďalšie dva kroky.
Jedna z nich je rezignácia premiéra Davida Camerona, ktorého zotrvanie na pozícii bude nemožné. Bol to on, kto pred troma rokmi sľúbil nepotrebné referendum – nie ako odpoveď na ohromujúcu požiadavku ľudu, ale v zbabranom pokuse upokojiť protieurópskú pravicu v jeho vlastnej Konzervatívnej strane. Potom viedol kampaň PROTI brexitu – a prehral v nej.
Ďalšou vecou, ku ktorej s určitosťou dôjde, je, že ak bude Škótsko hlasovať za zotrvanie v Európskej únii, bude jedno, ako hlasoval zvyšok Spojeného kráľovstva. Škótsko nedovolí, aby jeho priania prehlušili ostatní (ako bude zvyšku krajiny bezpochyby jasné).
Škótska národná strana, svieža po víťazstve volieb, ktoré sa konali doma, zvolá druhé referendum o odtrhnutí Škótska od Spojeného kráľovstva a takmer určite aj vyhrá.
V každom prípade po tomto to bude ešte horšie. Novým lídrom konzervatívcov a premiérom bude pravdepodobne Boris Johnson, britská odpoveď na Donalda Trumpa.
Prídu bolestivé rokovania?
Zrejme žiaden líder by nedokázal vyjednať podmienky odštiepenia od Európskej únie, ktoré by chránili britské životne dôležité obchodné záujmy, ale Johnson ako hlava strany, ktorá sa zmieta v občianskej vojne a s nadpolovičnou väčšinou iba osemnástich kresiel v parlamente, je tým najnepravdepodobnejším kandidátom na to, aby to skutočne dokázal.
Podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy rokovania o odstúpení akéhokoľvek člena EÚ musia byť ukončené do dvoch rokov po tom, ako krajina vysloví svoj záujem odísť.