Autor je redaktorom MF DNES
So slovenským predsedníctvo je to ako s jeho symbolom - lietajúcim autom. Všetci sú na to zvedaví, na prvý pohľad to vyzerá dobre a nádejne, ale všetci sa tak nejak boja chvíle, až sa na dá do pohybu. A či to nakoniec dopadne dobre. Ako jazda nad oblakmi maličkým lietajúcim autom, tak aj bačovanie päťmiliónovej podtatranskej zemičky stonásobne väčšiemu kolosu.
Keď sme pri podobnosti s lietajúcim autom, bude dôležité, kto ho bude viesť. Pretože podobne ako auto-lietadlo, šéfovanie Európskej únie nie je pre niekoho, kto sa chce predvádzať nejakými psími kusmi.
Čím menej Fica, tým lepšie
Základnou dobrou správou pre Slovensko i pre Európu je, že premiér Robert Fico bude hrať v slovenskom riadení Európy marginálnu rolu. Na rozdiel od čias, keď Európskej únii predsedalo pred siedmimi rokmi Česko, totiž už premiér predsedníckej krajiny Únii nešéfuje, na to tu máme predsedu Európskej rady alebo ak chcete únijného prezidenta Donalda Tuska.
Predsednícka krajina hrá počas polročného šéfovania Únii pomerne marginálnu úlohu, čo je v prípade Roberta Fica len dobre. Po poinfarktovom návrate do politiky totiž v niekoľkých málo rozhovoroch ukázal, že lekárom sa síce podarilo kvalitne odoperovať jeho pochrámané srdce, psychické zmeny, ktoré sa udiali vlani počas migračná krízy vo Ficovej hlave, majú na rozdiel od stavu jeho srdca trvalý charakter.
V rozhovore pre agentúru TASR opäť nezmyselne tvrdil, že "islam nemá na Slovensku miesto" a zopakoval bľabot o "ucelenej moslimskej komunite", ktorú nikdy nepripustí. Niekto z jeho poradcov, ak premiér na túto tému vôbec niekoho takého má, by už mohol Robertovi Ficovi vysvetliť, že keď sa zajtra zoberie desaťtisíc Rakúšanov, Nemcov alebo Francúzov moslimského vyznania, kúpi si v Bratislave byty a odsťahuje sa tam, nebude môcť Fico ani žiadny iný premiér proti tomu urobiť vôbec nič.
Teda s výnimkou vystúpenie z Únie. Pretože tieto milióny moslimov sú už dnes občanmi EÚ a je ich dokopy, mimochodom, oveľa viac ako Slovákov. Ich právo na to žiť a pracovať kdekoľvek v EÚ je úplne rovnaké ako právo desiatok, možno dnes už aj stoviek tisíc Slovákov žijúcich a pracujúcich po celej Európe od Rakúska cez Veľkú Britániu až po Írsko či Španielsko.
Hurikán menom brexit
Oveľa významnejšia rola než premiérovi v dnešnom usporiadaní Únie patrí šéfovi diplomacie predsedníckej krajiny. Ten sa ako v prípade luxemburského či holandského predsedníctva stal akousi tvárou Európskej únie.
V prípade Slovenska je to síce komplikované tým, že Miroslav Lajčák sa chce zároveň stať generálnym tajomníkom OSN. Ale vzhľadom na to, že si aj pri vystupovaní pred OSN musí Lajčák spomenúť na svoje lepšie časy, keď bol pánom diplomatom a nie sedmičkou na kandidátke Smeru, to môže byť jeho pôsobeniu v čele Únie len na prospech.