Autorka je riaditeľka Ligy za ľudské práva
V utorok predstavila Európska komisia nové návrhy, ktoré majú zjednotiť pravidlá pre integráciu novo prichádzajúcich cudzincov a tiež pravidlá, ktoré majú prilákať viac vysokokvalifikovaných cudzincov.
Dôvody, pre ktoré tak robí, sú maximalizovanie benefitov imigrácie, podpora spoločenskej súdržnosti a zlepšenie pozície EÚ v globálnej súťaži o mozgy. Na Slovensku to nevyvolalo takmer žiaden záujem.
Od roku 2009 má EÚ spoločný nástroj na podporu príchodu vysokokvalifikovaných ľudí zo zahraničia, tzv. modrú kartu. Táto však nefunguje a dôvodom sú najmä podmienky a procedúry, ktoré v praxi príchod ľudí na úrovni jednotlivých členských štátov výrazne komplikujú.
Výsledkom je situácia, keď si len 31 percent vysokokvalifikovaných cudzincov spomedzi krajín OECD zvolilo ako svoju destináciu jeden zo štátov EÚ.
Kto sú naši cudzinci
Slovensko je krajina, ktorá z pomerne malej imigrácie výrazne profituje. Z oficiálnych štatistík vieme, že takmer nemáme problém s nelegálnym vstupom alebo pobytom v krajine, utečenci tvoria mizivé percento obyvateľstva a na pomoc im štát dáva zanedbateľné sumy finančných prostriedkov.
Drvivá väčšina cudzincov, ktorí v tejto krajine žijú, sú z iných členských krajín EÚ (asi 50-tisíc) a približne 35-tisíc ľudí pochádza z krajín mimo EÚ. Takmer všetci títo ľudia tu pracujú, podnikajú alebo študujú, prípadne sú rodinnými príslušníkmi tých, čo tu pracujú, študujú alebo podnikajú.