Premiér Fico v prejave na pražskom európskom summite – len pár dní pred začiatkom predsedníctva EÚ – zvalil vzostup Mariana Kotlebu a iných nehanebných živlov v slovenskej politike na externé faktory. „Ako je možné, že strany s fašistickými tendeciami vstúpili do parlamentu?“ čudoval sa, ako keby išlo o nejaký vírus, ktorý infikoval Slovensko zo zahraničia.
Fico pred medzinárodným publikom varoval, že EÚ hrozí riziko „totálnej fragmentácie“. Jeho slová vyznievali, ako keby zabudol, že bol na čele svojej vlastnej krajiny takmer celé uplynulé desaťročie.
Aj keď priamo neobvinil EÚ zo vzostupu Kotlebu, v skutočnosti spojil silu krajnej pravice na Slovensku s tým, čo považuje za vrtochy EÚ. Občania nerozumejú, čo je spoločný digitálny trh a prečo by EÚ vôbec mala niečo také presadzovať. Ľudia tak radšej volili fašistov, naznačovala jeho argumentácia. Ani zmienka o tom, že spoločný digitálny trh je prioritou jeho vlastného predsedania EÚ, čo znamená, že je to jeho práca, aby ľuďom vysvetlil, o čo ide.
Ak by niekto počúval iba jeho prejav, mohol by získať dojem, že jedovatý tón a na Slovensku prevládajúci iracionálny strach z problémov súvisiacich s migráciou (ktoré priamo nahrávali krajnej pravici) nemali nič spoločné s Ficom a rozhodnutím jeho strany postaviť svoju kampaň na ochrane Slovenska pred neurčitými bezpečnostnými hrozbami. Fico má rád moc, no zdá sa, že sa chce vyhýbať zodpovednosti.