SME

Slovenský Forrest Gump sa rozbehol, aby nefajčil

Majo Srník je medzi elitou, o ktorej predtým ani netušil. Bežal v Skalnatých vrchoch, v arizonskej púšti i v amazonskej džungli.

Majo Srník začal behať pred piatimi rokmi. Dnes patrí k uznávaným ultramaratóncom. (Zdroj: ARCHÍV M.S.)

Majo Srník vyrazil pred pätnástimi rokmi z Veľkého Krtíša do kanadského Calgary, aby tam začal novú etapu svojho života. Dnes je uznávaným ultramaratóncom. Jeho príbeh inšpiroval stovky ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozhodli sa, že skúsia šťastie v cudzine. Priateľka (a dnes už manželka) Martina hľadala miesto, ktoré má ekonomický potenciál, Majo zasa miluje hory. Kanadské Calgary vyhovovalo obom.

Srník sa zamestnal v stavebnej firme, ktorá sa venovala dokončovacím prácam v administratívnych budovách. „Keď firma skrachovala, zostali sme bez práce. Povedal som si, robotu ovládam, nejaké kontakty už mám. Tak som rozbehol vlastný biznis. Spolupracovníci sa stali mojimi zamestnancami a ja ich šéfom,“ vysvetľuje 38-ročný chlap.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé úspechy

Jeho život obrátili na ruby dve veci – juniorské majstrovstvá sveta v hokeji a cigarety. Šampionát hokejových talentov sa na prelome rokov 2011 a 2012 konal v Calgary. Srník využil svoju vášeň pre fotografovanie, objektívom mapoval dianie na ľade a snímky posielal na Slovensko.

„Týždeň som sledoval zblízka tých chalanov a tak ma to vtiahlo do deja, až som zabudol, že niekde pracujem. Uvedomil som si, že kedysi som na Slovensku liezol po horách, viac som si užíval život. V Kanade ma pohltila každodenná rutina. Z práce domov, z domu do práce,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K snahe vymaniť sa zo životného stereotypu sa pridala túžba zbaviť sa fajčiarskeho zlozvyku. Srník sa rozbehol. Z človeka, ktorý predtým nikdy nebehal, sa stal bežecký nadšenec.

„Venoval som behu maximum voľného času a postupne som sa dostal do skupinky elitných borcov, o ktorej som ani netušil, že existuje, a nevedel som, že do nej chcem patriť,“ hovorí.

Ultramaratóny sú skúškou fyzickej i psychickej odolnosti. Pretekári najčastejšie zdolávajú trasy s dĺžkou 50 a 100 kilometrov, v Amerike 50 a 100 míľ.

Srník najskôr behal iba pre zážitok z pobytu v krásnej prírode. Potom však prišli prvé úspechy. Na pretekoch Lost Soul Ultra (100 míľ, približne 160 km) v Kanade skončil druhý. Odhodlal sa aj na jeden z najťažších ultramaratónov na svete Jungle Ultra v Peru. Dvestotridsať kilometrov z Ánd k amazonskému dažďovému pralesu zvládol za necelých 33 hodín a dobehol na skvelom piatom mieste.

Na ultramaratóne Badwater Salton Sea (81 míľ) finišoval vlani vo víťaznom tíme a medzi jednotlivcami skončil tretí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C47ZP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu