Jedna verzia príbehu vyzerá nejako takto. Je začiatok päťdesiatych rokov, v Číne si upevňuje moc komunistický diktátor Mao Ce-tung a ľudí v krajine musí presvedčiť, že im dokáže priniesť potrebné zdravotnícke služby.
Problémom je, že v krajine nezostal dostatok školených lekárov, odborníkov, ktorí by zvládali postupy západnej medicíny a vedeli liečiť ľudí liekmi. V štáte je pritom stále pätinová úmrtnosť novorodencov a trojpercentná ročná úmrtnosť celkovo – príčinou sú rôzne ochorenia, počnúc tuberkulózou a leprou či týfusom končiac.
V Číne tej doby však stále existovalo asi pol milióna „doktorov“ tradičnej čínskej medicíny. Cynický Mao sa preto rozhodol rýchlo: keď nemáme lekárov so západnými postupmi, musíme si vystačiť s tými našimi. Komunistická strana od tohto okamihu začala propagovať tradičnú čínsku medicínu.
Iná verzia príbehu by hovorila o tradícii, o postupoch údajne preverených stáročiami až tisícročiami používania. Akupunktúra sa tak podľa historikov mala objaviť niekedy pred 2100 rokmi a používa sa dodnes. Aj keď záujem o podobné tradičné postupy sa v krajine znovuzrodil práve s príchodom komunistov.
Tá skutočne dôležitá otázka však nie je, ako a prečo sa akupunktúra v našich moderných časoch objavila. Otázka znie jednoducho – funguje vôbec? Je to len placebo obalené šarlatánskym nánosom alebo veda naozaj potvrdila prínos akupunktúry pre pacientov?
Čo hovorí Cochrane
Ak sa chceme dozvedieť niečo rozumné o nejakom probléme, musíme sa obrátiť na dôveryhodné zdroje. Svedectvá a zážitky, ktoré nám rozprávali nejakí naši priatelia, môžu naznačovať zaujímavé príbehy, takéto anekdoty však medzi racionálne argumenty nepatria.
Oveľa užitočnejšie je pozrieť sa do odborných databáz, ktoré zhŕňajú výsledky jednotlivých vedeckých výskumov a sledujú, či dané tvrdenia z experimentov naozaj vyplývajú, či pokusy boli vykonané správne a či zistenia nemohli nejakým spôsobom skresliť predsudky nielen dobrovoľníkov, ale aj samotných výskumníkov či žurnálov, v ktorých sa dané štúdie ocitnú.
V prípade medicíny je zrejme najdôveryhodnejším zdrojom databáza Cochrane. Jej úlohou je poskytovať takzvané systematické revízie a meta-analýzy, teda zhrnutia a prehľady vedeckých výskumov na nejakú tému.
Vysoká kvalita týchto zhrnutí robí z Cochrane akýsi zlatý štandard: prináša najlepšie a najrozumnejšie závery na nejaký problém a mali by sa podľa nich riadiť lekári na celom svete.
Práve preto sa vedci podľa štúdie v Journal of Pain and Symptom Management pozreli na túto databázu a pokúsili sa zhrnúť, čo veda o akupunktúre tvrdí. Zistili, že v prípade akupunktúry situácia taká jednoznačná ako v prípade homeopatie (čo je obyčajné placebo) nie je.