Autor je holandský veľvyslanec na Slovensku
Už 1. júla prevezme Slovenská republika predsedníctvo Rady Európskej únie od mojej vlasti. Asi najviac otázok, ktoré som si za ostatné týždeň vypočul, sa týkalo príprav Slovenska.
Jasné, že môžem poukázať na výstavbu ciest, na to, ako krásne vyzerá Reduta, alebo na nabitý program stretnutí. Som si však celkom istý, že toto nie je predmetom zvedavosti. Moji partneri v rozhovoroch chcú vycítiť, nakoľko je Slovensko pripravené zvládnuť rôzne témy a body programu.
Slovensko prevezme žezlo v ťažkých časoch: za najbližší polrok toho treba veľa urobiť. No nielen širší program činnosti komplikuje úlohy ležiace pred krajinou. Jedny z najnáročnejších problémov bude treba riešiť práve v druhej polovici roku 2016. K nim patria aj problémy zásadné pre existenciu EÚ. Úniu čakajú vážne problémy aj interne, aj externe, a to v čase, keď konsenzus nie je slovom, aké by okamžite človeku prišlo na um pri úvahách o budúcnosti Európy.
„Politická nestálosť“ je možno najlepší opis súčasnej situácie. Len týždeň pred začiatkom slovenského predsedníctva zistíme výsledok britského referenda. V niektorých krajinách je politická scéna nejasná. Nadchádzajúce voľby hrozia výsledkami, ktoré nemusia práve podporiť hladkú spoluprácu v európskej aréne. Politické ihrisko sa môže v najbližšom polroku až roku úplne zmeniť.