Zápas s Anglickom môže mať nepomerne dlhší presah než „iba“ do poradia skupiny B na EURO 2016. Aj keď postup Anglicku ujsť už de facto nemôže (teoreticky áno), istý typ najmä divokého výsledku môže urobiť kritický „impact“ aj do hlasovania o brexite o tri dni neskôr.
Popri jave badateľnom všade v Európe (v absurdne zdurenej forme v Maďarsku), že futbal opanoval celú verejnú agendu, slovenskú pečať na referende podporuje aj to, že pri urnách prehovoria viac emócie než argumenty a fakty.
Napokon, kampane leave i remain nadužívali rôzne čísla v takej miere, že informačné zahltenie skôr bráni rozhodovaniu na racionálnej báze.
Zatiaľ čo kampaň za zotrvanie sa dala na hysterické strašenie (prepad HDP, pokles miezd, zvýšenie nezamestnanosti atď.), kampaň za odchod razí pocitovou demagógiou, keď hodnoty zvrchovanosti a slobody podporujú také „argumenty“, akože „život je aj mimo EÚ, napr. vo Švajčiarsku“.
S tým sa ozaj nedá polemizovať, len chytať za hlavu. Je zrejme úplne jedno, či žijete dlhoročné status quo, alebo dramatickú zmenu s preseknutím celej sústavy právnych a ekonomických vzťahov, o ktorých rekonštrukcii sa bude rokovať dva, ale možno aj desať rokov...