Osobitný spravodajca SME získal v Bruseli z okolia Jeana-Clauda Junckera, predsedu Európskej komisie, pracovný dokument, ktorý vyhodnocuje riziká slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Materiál zrejme pripravili najbližší Junckerovi spolupracovníci, je označený ako tajný a len pre oči pána predsedu.
1. Slovensko (nie Slovinsko, nie Československo – na juh od Kaczynského, na sever od Orbána), predsedníctvo od 1. 7. Premiér Fico – viď ďalej. Minister zahraničia Lajčák v poriadku. Minister vnútra nie je v poriadku (mafián).
2. Predsedníctvo Slovenska Rade EÚ je pre Brusel riziko na úrovni brexitu, možno väčšie.
3. Slovensko patrí do Vyšehradskej štvorky. Keď naposledy niekto z nich predsedal Rade EÚ, (Česko, Klaus, Zeman, Kafka), rozpadla sa vláda. Uprostred predsedníctva! Na Slovensku hrozí vládna kríza kvôli ministrovi vnútra, to je ten mafián.
4. Slovensko vlani podalo žalobu na tú Radu EÚ, ktorej bude predsedať, na Súdny dvor v Luxemburgu kvôli kvótam. Žiadajú tiež úhradu trov konania. Ich premiér (Fico) vyhlasuje, že Slovensko neprijme ani jedného utečenca podľa kvót, ani dobrovoľne (predsedníctvo bude musieť ladiť názory všetkých skupín, inak zažijeme pekný malér, k eď nám ,,cukne“ Erdogan).
5. Čo vieme o tom, ako sa bude Slovensko na čele Rady správať? Málo. Tu nás premiér Fico oficiálne upokojuje, ale pred pár dňami na domácom piesku – v Prahe – povedal: „Výraznou slabinou EÚ je nezrozumiteľný jazyk, EÚ je pre občanov nepochopiteľná a zaoberá sa témami, ktoré ich nezaujímajú... Ako je možné, že často poloblázni a blázni nastupujú do významných politických funkcií?“ !!!
6. Slovenský premiér tiež vyhlásil, že islam nemá miesto na Slovensku a že tajné služby sledujú každého moslima. Musíme zistiť, koľko moslimov bude v ktorej delegácii, ktoré počas predsedníctva navštívia Slovensko. A musíme s nimi poslať našich ľudí, aby sledovali, či delegátov náhodou naozaj niekto nesleduje. To by bol škandál.
7. Pre našu Úniu by bolo najlepšie, keby Briti povedali v referende, že odchádzajú z EÚ. Nech si idú. Nastane zmätok, neistota, vyrojí sa tisíc otázok. Briti začnú tlačiť na rýchle rokovania o ďalšom usporiadaní, v Bruseli si budú podávať kľučku Cameron, potom ten Johnson, Merkelová, možno aj Obama ešte priletí. A kto si všimne, že na konci stola sedí aj niekto – zo Slovenska?
Poznámka redakcie: ak si niekto myslel, že číta skutočne tajné poznámky pre predsedu Junckera, mýlil sa.