Autor pôsobí v Geografickom ústave SAV, bol aktívny účastník dobříšskej konferencie v r. 1991
Vzápätí po páde železnej opony, na jar 1990, na stretnutiach ministrov životného prostredia v Dubline a Bergene začali vznikať základy systematickej celoeurópskej spolupráce v oblasti ochrany životného prostredia ako na oficiálnej (vládnej i medzivládnej), tak aj na mimovládnej úrovni.
O rok neskôr 21. až 23. júna 1991 dostala táto ambícia solídne základy v podobe prvej pan-európskej konferencie ministrov životného prostredia na zámku Dobříš neďaleko Prahy.
Paralelne sa konala aj konferencia predstaviteľov mimovládnych organizácií. Vznikol proces Životné prostredie pre Európu, ktorý pod egidou Európskej hospodárskej komisie pri OSN pokračuje dodnes. Aktuálnou ostáva po dvadsiatich piatich rokoch otázka, ako k ekologickým témam pristupujeme dnes.
Iniciátorom dobříšskeho podujatia historického významu bol vtedajší československý minister životného prostredia Josef Vavroušek a záštitu nad konferenciu prevzal prezident Václav Havel, ktorý bol aj aktívnym účastníkom stretnutia.
Dobříšska konferencia bola priekopnícka nielen tým, že bola prvým podujatím svojho druhu, ale aj tým, že etické a hodnotové aspekty tu predstavovali samostatný „kôš“, rovnocenný s aspektmi politickými, legislatívnymi či ekonomickými. Hodné zmienky je aj to, že podujatie, ktoré prinieslo pozoruhodné výsledky, zorganizoval úzky okruh ľudí s rozpočtom porovnateľným s tým, koľko dnes stojí jedna väčšia recepcia.