Autorka je veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku
Pred rokom Íri schválili prostredníctvom referenda dodatok k svojej ústave, ktorý uvádza, že "manželstvo môžu uzavrieť v súlade so zákonom dve osoby bez určenia pohlavia". Referendum schválila väčšina – 62,07 percenta – za účasti 60,52 percenta. Tým sa Írsko stalo prvým zvrchovaným národom na svete, ktorý si zvolil manželskú rovnosť ľudovým hlasovaním.
Na Slovensku môže parlament odhlasovať zmenu ústavy, ale v Írsku musia návrh zákona schváliť obe komory parlamentu a ľud o ňom rozhodne v referende. Cesta k rovnoprávnosti manželstva sa teda v Írsku týkala celého národa.
V roku 2012 vtedajší parlament rozhodol o založení Konventu o írskej ústave, ktorý by zvážil ústavné zmeny v niekoľkých oblastiach. Manželská rovnosť bola jednou z takýchto tém. Po odporúčaní Konventu schválili návrh zákona, ktorý obsahoval zmenu ústavy povoľujúcu uzavretie manželstva bez rozlišovania pohlavia, obe komory parlamentu a dátum konania referenda bol stanovený na 22. mája 2015.
Počas kampane sa politické strany, občianske organizácie a ľudia všetkých spoločenských vrstiev írskej spoločnosti zúčastnili na verejnej debate na túto tému. Diskutovalo sa o rozdieloch a spracúvali sa obavy ako súčasť demokratického procesu. Opätovne sa zdôraznil význam manželstva a rodiny. Mnohé rodiny všetkých generácií, priatelia, susedia a kolegovia tu zohrali významnú úlohu, keď dali najavo podporu pre rovnosť národa.
Po referende sme v októbri 2015 prijali zákon o manželstve, ktorý vstúpil do platnosti 16. novembra 2015. Prvé manželstvo páru rovnakého pohlavia sa uskutočnilo 17. novembra 2015. V roku 2015 sa v Írsku uzavrelo 22 025 manželstiev, z ktorých 91 oslávili homosexuálne páry. Do 1. februára 2016 bolo zaregistrovaných spolu 140 manželstiev a ďalších 304 predmanželských oznámení párov rovnakého pohlavia.