Autor je generálny tajomník OSN
Na nedávnom Svetovom humanitárnom summite v Istanbule urobilo vyše 9000 účastníkov trojnásobný záväzok smerom k ľuďom, ktorí sa ocitnú v kríze kdekoľvek na svete. Zaviazali sa zlepšiť svoju odozvu voči ľuďom, ktorých zasiahla prírodná katastrofa alebo konflikt, posilniť ich možnosti pomôcť si a zároveň nájsť viac politickej vôle na prevenciu a ukončenie vojen, ktoré spôsobujú toľko utrpenia.
Výzva, ktorej čelíme, nemá obdoby. Humanitárnu pomoc potrebuje na celom svete 130 miliónov ľudí. Viac ako 60 miliónov ich bolo násilne vysídlených zo svojich domovov. Aj napriek tomu, že títo ľudia žijú v neistote, neustále chýbajú zdroje na ich podporu, čo vyvoláva základné otázky o globálnej solidarite vo svete, kde je dosť bohatstva.
Zámerom bolo zorganizovať iný typ summitu. Po prvýkrát v histórii sa stalo, že na riešeniach sa spolu so svetovými lídrami, šéfmi mimovládnych organizácií a zástupcami občianskeho a súkromného sektora spolupodieľali aj ľudia priamo postihnutí krízami. Takéto široké zastúpenie už samo o sebe predstavovalo úspech.
Stretol som mnohých ľudí postihnutých krízou a hovoril so statočnými humanitárnymi pracovníkmi. Ľudia na frontových líniách a často v najchudobnejších krajinách sveta poskytujú rozsiahlu pomoc rodinám a komunitám v kríze. Medzinárodné spoločenstvo ako celok preto musí urobiť oveľa viac.