Autor je reportér Českého rozhlasu - Radiožurnálu
Štrnganie pohárov, jazda v zlatom koči aj červený koberec do Buckinghamského paláca. Októbrová návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Spojenom kráľovstve bola priam pompézna a vodca najľudnatejšej krajiny sveta mohol len priasť blahom. Londýn mu išiel maximálne v ústrety a čínske firmy sa predbiehali v investíciách do britských spoločností.
Pravda, slová kráľovnej Alžbety II. o „hrubosti čínskych predstaviteľov“, ktoré vyslovila pri neskoršom rozhovore s policajtkou Lucy D'Orsiovou na záhradnej slávnosti, a ktoré sa dostali na verejnosť, vyvolali odsudzujúce reakcie čínskych médií, nakoniec však predsa len išlo o búrku v pohári vody.
Zato však hrozba vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie vyvoláva v Pekingu skutočné zdesenie.
Londýn je totiž strategickým európskym partnerom Čínskej ľudovej republiky. Británia na pôde dvadsaťosmičky často podporovala čínske záujmy, odchodom z EÚ by tak prišla nielen o mocného zástancu, ale aj o svoj vplyv na starom kontinente. Inými slovami, Peking by tak musel vyvinúť nové úsilie pri získavaní ďalších spojencov.
Čínsky prienik v Británii
Vrásky na čele potom vyvoláva aj neistota čo sa týka ďalších krokov Európskej únie. Čínski predstavitelia sa obávajú, že ak by z Bruselu zmizla vlajka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Európa by sa oveľa viac zomkla a začala by presadzovať ochranárske opatrenia, čo by poškodilo čínsky export.