Autorka je speváčka a hudobníčka, striedavo žije v Londýne
V piatok ráno ma zobudila šokujúca správa, keď som zapla BBC 4 a tam sa ozval Nigel Farage, britský politik, ktorý veľmi výrazne a tvrdo viedol kampaň za brexit. Poďakoval sa a povedal, že je to víťazstvo obyčajných ľudí, ktorí odmietajú veľkú politickú hru a pravidlá EÚ, a navrátia Británii to, čo jej patrí.
Je to absurdné rozhodnutie a nepoznám nikoho v mojom okolí, kto by volil za LEAVE vote. Všetci sme šokovaní.
V uliciach Londýna panuje napätie, ľudia otvorene vyjadrujú svoj nesúhlas, debatujú v kaviarňach, vidieť smutné tváre a strach. Nikto nevie, čo toto referendum prinesie a ako na to zareaguje Európa.

Je jasné, že brexit môže byť spúšťačom aj pre iné krajiny, ktoré už v minulosti prejavili nesúhlas s Európskou úniou a pre viaceré z nich to môže znamenať referendum podobné tomuto.
O tom, ako to ovplyvní svetovú politiku a samotnú Úniu sa, samozrejme, v tejto chvíli dá len polemizovať, ale ľudia, ktorí volili to, aby Británia zostala v EÚ, volili to, čo EÚ veľmi potrebuje, a to sú jednota, tolerancia a porozumenie.
Je to pre mňa veľmi smutná správa, pretože som po štvrtkových prieskumoch dúfala v dobrý výsledok.
Posledné prieskumy totiž hovorili v prospech EÚ, a to v pomere 48:52. Škóti jasne volili za zotrvanie, a tak je viac než možné, že nás čaká ešte jedno referendum za osamostatnenie Škótska.
V každom prípade je to smutný deň v histórii tejto krajiny a David Cameron sa v rannom prejave vyjadril, že by nebolo správne, aby naďalej zostal vo svojej funkcii a do októbra bude jasné, kto túto krajinu do jej novej etapy povedie.

Momentálne však Británia potrebuje stabilitu, aby sa upokojili vášne a nastavili podmienky, za akých bude naďalej táto krajina, ako aj Európa bez Británie, fungovať.
Moja dcéra, keď sa v piatok ráno dozvedela výsledky, mi povedala: Mami, mne sa zdá, že toto už nie je naše miesto. Kde bude naše miesto a moje miesto, ukáže čas, a treba veriť, že to všetci zvládneme.
Autor: Jana Kirschner