Aj pri všetkej kritike, že EÚ zneužíva čas a peniaze, by bolo ťažké vymyslieť si väčšie plytvanie ako posledných pár mesiacov – alebo nadchádzajúce roky.
Po prvé, pán Cameron, strávil iste roky (áno, roky) cestovaním po Európe a presviedčaním ľudí, prečo sú Briti lepší. Potom tu boli všetky tie schôdzky, vyjednávajúce za akých podmienok by Veľká Británia ostala. V ostatných týždňoch míňali obe strany desiatky miliónov na kampane.
Okrem toho väčšina Európy strávila celý ten čas – a všetko, čo zostalo z jej hrdosti – prosíkaním Britov, aby hlasovali za zotrvanie v Únii.
A teraz strávime znovu roky novým vyjednávaním každého jedného prvku vzťahu Británie k EÚ. Veľmi pravdepodobne sa čoskoro budú konať aj parlamentné voľby. Potom príde referendum, podľa ktorého Škótsko odíde zo Spojeného kráľovstva, a možno dokonca aj Severné Írsko.
Opoziční labouristi budú takmer s istotou potrebovať nového vodcu, keďže celých 20 percent ich vlastných voličov ani nepoznalo postoj svojej strany k brexitu.
Niet pochýb, že niektorí z tých dvoch miliónov Britov, čo žijú v EÚ, sa budú musieť v nadchádzajúcich rokoch vrátiť domov – a mnohí z nich zostanú bez práce a budú potrebovať príspevok v nezamestnanosti od štátu.
Niektorí občania EÚ žijúci v Británii urobia to isté. Potom, v ďalších rokoch, iste prídu referendá aj v iných členských štátoch EÚ, hoci je ťažké predstaviť si ďalšiu krajinu dosť neracionálnu na to, aby odišla.