Autor je vedúci online magazínov SME.
"Doberte lieky a ak by sa to nezlepšilo, príďte si o týždeň po ďalšie.“ Túto vetu počul u lekára vari každý človek na Slovensku.
Často je to jediná veta, ktorú od lekára počul.
Pri pohľade na spotrebu liekov v krajine asi nie je chybou povedať, že slovné spojenie „doberte lieky“ tvorí základ slovenského všeobecného lekárstva. Problém je, že budova, ktorú na tomto základe staviame, sa rozpadá tak veľmi, že z nej ľudia utekajú.
“Treba zdôrazniť, že správne podané lieky pri správnej diagnóze naozaj pomáhajú. Netvrdia to len vedci, ale aj bilión dolárov, ktorý farmaceutické firmy každý rok za svoje lieky dostanú.
„
Treba zdôrazniť, že správne podané lieky pri správnej diagnóze naozaj pomáhajú. Netvrdia to len vedci, ale aj bilión dolárov, ktorý farmaceutické firmy každý rok za svoje lieky dostanú.
Moderné lieky fungujú a vyrábajú sa podľa presne daných podmienok. Kontrolujú ich vedci, konkurenti a často ešte aj štát a vieme, že väčšinou fungujú tak, ako ich výrobcovia tvrdia.
Napriek tomu vidíme dnes na webe aj na bilbordoch nárast záujmu o liečbu, ktorá nechce mať s tradičnými liekmi nič spoločné. Prečo si teda časť ľudí vyberá alternatívne lieky, ktoré dokázateľne nefungujú, a vyhľadáva postupy a prístroje, o ktorých fungovaní nemáme dôkazy?
Medicína (a s ňou spojené) lieky sa stali obeťou vlastného úspechu. Lekári aspoň zhruba vedia, ako lieky fungujú, ale pacient sa o fungovaní lieku často dozvie až z internetu. Vybaviť pacienta liekom je pre lekára najjednoduchšie a najrýchlejšie.

Ako funguje moja choroba?
Kedy sa vás naposledy lekár pri bežnom vyšetrení spýtal na stravu a životný štýl? Kedy vás vážne pokarhal, keď sa dozvedel, že fajčíte škatuľku denne, a pokúsil sa vám ponúknuť odvykací program?
Kedy ste od všeobecného lekára dostali lepšiu radu o výžive ako „menej vyprážaného“?