Autor je profesorom dejín a medzinárodných vzťahov na Princetonskej Univerzite, Copyright: Project Syndicate, 2016.
Veľká Británia svojím hlasom za odchod z Európskej únie usporiadala takú silnú revoltu, ktorá otrasie celým európskym projektom – a možno ho aj zničí.
Keďže Británia sa drží svojho zvláštneho experimentu v aplikovanej demokracii, nepochybne dôjde k výzvam aj inde v Európe – zväčša v severských krajinách ako Dánsko, Fínsko, Holandsko a Švédsko – nasledovať britský príklad. No proti čomu vlastne revoltujú títo potenciálni odídenci?

Európa sekíruje
EÚ bola vybudovaná po druhej svetovej vojne ako spôsob, ako sa konečne vyhnúť stáročnému európskemu odkazu násilných konfliktov. Po dvoch brutálnych vojnách, v ktorých ústrednú úlohu zohrala súťaživosť národných štátov, Európania uvítali internacionalizmus ako základ nového politického usporiadania – takého, ktoré treba chrániť za každú cenu.
Preto bolo zásadné vytvorenie nadnárodných orgánov, ktoré spájali Európanov navzájom a v mene integrácie zavádzali obmedzenia pre jednotlivé štáty. Európske súdy prevzali zodpovednosť za ochranu zákonnosti a nové inštitúcie ako Európska centrálna banka si presadzovali stále väčšiu moc nad ekonomikou.
Následne Európa rýchlo začala pripomínať sekírujúcu pestúnku, ktorá neustále štátom rozpráva, čo nemôžu robiť – od snahy vymotať sa šetrením z ekonomických kríz až po to, aby platili svojim dôchodcom dávky, aké si zaslúžia.