Autor pôsobí v SFPA a na Katedre politológie UK
Keď som v 90. rokoch študoval v Británii, anglická historička Anne Deighton mi v našich rozhovoroch párkrát zopakovala vetu, že Európska únia nadobudne svoju politickú silu len vtedy, keď budeme pripravení nasadiť život v jej mene.
Kampaň pred britským referendom o členstve v EÚ, ktorú poznačila brutálna vražda labouristickej poslankyne Coxovej, a zároveň rozhodnutie voličov odísť z Európskej únie, ukazujú, aká krehká je stále myšlienka európskej politickej identity.
Dohoda s Britániou môže trvať roky
Analytici či novinári denne riešia bezprostredné dôsledky britského hlasovania. Keď však postupne opadne šok z brexitu, Londýn a Brusel čakajú náročné rokovania o podmienkach rozchodu.
Británia potrebuje novú vládu a hlavne predstavu o svojom budúcom vzťahu s EÚ. Únia zasa potrebuje silný mandát na podstatnejšie rozhodnutia o nových väzbách s Britániou.
Detailný zápas o odchod Londýna sa tak začne najskôr koncom budúceho roka, keď spoznáme meno nového francúzskeho prezidenta a najmä šéfa nemeckej vlády po tamojších parlamentných voľbách na jeseň 2017. Nová dohoda EÚ a Veľkej Británie sa zrodí po rokoch rokovaní, pričom praktické úpravy vzájomných vzťahov nevyhnutne zohľadnia istú mieru citlivosti na volebný kalendár členských krajín.
Technická debata medzi Bruselom a Londýnom je však v súčasnosti druhoradá pri pohľade na existenčné problémy európskej politiky. Po britskom referende, asi viac než kedykoľvek doteraz, totiž rastie obava, že európska integrácia postupne vyprchá.