Autor je komentátorom denníka SME.
Udalosť týždňa I
Dotrasy brexitu.
“V istom denníku sa objavil tento horoskop pre pannu, čo je znamenie aj Roberta Fica: „Plánujete zmeniť nehnuteľnosť, nie je na to však vhodný čas, počkajte. ..“
„
Súbežne s voľbou predsedu, ktorou začali konsolidáciu v Británii konzervatívci, sa v EÚ spustil lov na Junckera. V rovine politickej symboliky by jeho odstúpenie po brexite bolo žiaduce a nemalo by chybu. Široká koalícia lovcov si však neuvedomuje dve veci.
Junckerov faktický podiel na britskom výsledku je zanedbateľný (naopak, vyšiel Cameronovi viacerými ústupkami v ústrety), pričom ataky na Komisiu ako zodpovedného za stav EÚ a jej obraz sú politicky účelovým odkláňaním pozornosti, že rádovo zodpovednejší sú národní lídri.
Pád celej Komisie by kríze a panike, čo v EÚ panujú, nasadil korunu.
Iste, sám Juncker by mal byť zdržanlivejší a neprovokovať. Jeho ambícia viesť výstupné rozhovory s Britániou je totiž nezlučiteľná s budúcnosťou, ktorej kraľujú Hollande, Renzi s – pochopiteľne – Merkelovou.
Ústavné referendum v Taliansku a voľby vo Francúzsku a v Nemecku (2017) vedú k rýchlemu záveru, že s aktiváciou článku 50 sa napokon nebudú náhliť nielen v Londýne, ale ani v Európe.
Udalosť týždňa II
Fico v Štrasburgu.
Europarlament si podal premiéra v migračnej otázke. Fico sa nedržal zle, snažil sa otupovať hrany a zdôrazňovať zhody, ale presila slniečkarov ho spláchla.
Príležitosť poopraviť vzťahy narušené kvótami, žalobou a hlúpymi rečami Fico nevyužil. Hoci je možné, že objektívne sa to v tom prostredí ani nedalo.

Udalosť týždňa III
Atentát v Bagdade.
Islamský štát, kto iný. Viac ako dvesto mŕtvych – aj vedno s tými 36 spred týždňa v Istanbule – opäť podčiarkujú, že moslimovia si to vybavujú predovšetkým medzi sebou.