Autor je bývalý premiér Belgicka, je predsedom liberálnej frakcie v Európskom parlamente. Copyright: Project Syndicate 2016.
Rozhodnutie britských voličov opustiť Európsku úniu je nešťastné, ale nie prekvapivé. Britskí politici sa už niekoľko desiatok rokov vyhýbajú argumentácii za členstvo v EÚ i vysvetľovaniu britským občanom, ako Únia funguje a prečo je nevyhnutná.
David Cameron sa po celý čas svojho pôsobenia vo funkcii premiéra neprejavil ako líder a nedal najavo ochotu angažovať sa zmysluplným spôsobom v EÚ. A keď opakovane horlil proti bezmenným byrokratom v Bruseli, ako by bol neustále jednou nohou na odchode. Jeho snaha obhájiť počas kampane o brexite v poslednej chvíli členstvo v EÚ, bohužiaľ, nestačila na to, aby odčinil následky niekoľko desiatok rokov trvajúceho klamania britským občanom.
Rýchly rozvod
Británia nedala na radu svojich priateľov a spojencov a rozhodla sa pre izoláciu v Európe. Keď je teraz jej postimperiálny úpadok zavŕšený, možno si z referenda o brexite, ktoré spečatilo jej osud, odniesť jedno najdôležitejšie ponaučenie: totiž že nacionalizmus nemožno poraziť líškaním sa nacionalistom.
Ak sa chce EÚ popasovať s rozmáhaním sa nacionalizmu, ktoré podkopáva samotnú jej existenciu, bude musieť počúvať obavy ľudí a ponúknuť im radikálne novú víziu efektívneho vládnutia. Inak sa bude rakovina nacionalizmu šíriť.