SME

Tí, ktorí bránia reformám, vedú cirkev ku kolapsu

Zatiaľ nevidno, že by sa najviditeľnejší predstavitelia cirkvi na Slovensku jasne hlásili k programu pápeža Františka, hovorí farár Karol Moravčík.

Považujem za dôležité, aby sme ľudí nenechali napospas vlastnej samote alebo rôznym čudákom. (Zdroj: ARCHÍV K. M.)

Katolícka cirkev – tak ako každá oblasť spoločenského života – vždy bola a naďalej je bojiskom medzi konzervatívnymi a reformnými skupinami. Otázka zmien sa stala osobitne pálčivou po nástupe pápeža Františka. O situácii na Slovensku sme sa porozprávali s farárom Karolom Moravčíkom (1952).

Cirkevná vrchnosť si údajne želá, aby ste odišli z Devínskej Novej Vsi, kde dlhodobo pôsobíte. Aké dôvody uvádzajú?

„Vraj je dôležité, aby som odteraz pôsobil v obci s menším počtom ľudí a aby sa na doterajšom pôsobisku zmenil pastoračný prístup, teda spôsob práce a prístup cirkvi k ľuďom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Skrýva sa za týmito dôvodmi aj niečo iné?

„Zaiste. V mojom veku nie som nepopísaný list papiera a za roky mojej činnosti som pritiahol na seba veľa vďaky i odmietania.“

S Františkom Mikloškom ste pod názvom Radosť evanjelia na Slovensku zostavili zborník o situácii katolíckej cirkvi na Slovensku. Aké boli reakcie?

„Zo strany viacerých cirkevných predstaviteľov na Slovensku nastalo mlčanie, ba až ostré odmietnutie. Medzi ľuďmi však kniha vyvolala veľký záujem. A čo si zvlášť cením, najmä medzi veriacimi katolíkmi, ktorým cirkevná a duchovná problematika nie je ľahostajná. Viacerí čitatelia knihy mi povedali, že často hľadali slová, ktorými by vystihli situáciu, v akej sa nachádzame, a v tejto knihe to našli. Teraz jasnejšie vidia príčiny duchovného dusna a ideovej uzavretosti a súčasne sa cítia byť povzbudení angažovať sa za vízie pápeža Františka.“

Pápežovo posolstvo nemožno inak chápať ako výzvu k radikálnym zmenám. Pripomína to časy pere-strojky. Teoreticky každý bol za reformy, no v praxi ich málokto realizoval. Potom prišiel kolaps.

„Zatiaľ nevidno signály, že by sa najviditeľnejší predstavitelia cirkvi na Slovensku jasne hlásili k programu pápeža Františka. Jeho hlavné texty sú preložené do slovenčiny, ale podnety na zmenu sa odbavujú tým, že cirkev žije v kontinuite svojej tradície a novoty súvisia len s naturelom jednotlivých aktérov. To je obrovské zjednodušenie, v takom poňatí tradície aj Boh je mĺkvy a mŕtvy, nemá nám čo povedať. Kolaps v cirkevnom a náboženskom prostredí ale prebieha inak ako v prípade politicko-ekonomickej mocnosti. Určite aj v cirkvi sú ľudia, ktorým ide o moc a finančné zdroje, ale väčší problém je s tými, ktorí sa pojmom pravdy oháňajú ako kladivom. A keď sa tvrdo bránia reformám (povedané s Františkom, keď sa bránia radosti evanjelia), vedú cirkev ku kolapsu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Že by aj katolícku cirkev čakal kolaps?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48TK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu