Autor je teológ a publicista
Protesty pred bytovým komplexom premiéra Fica pokračujú, hoci ich sprevádzajú letné rozpaky. Oduševnenému šéfredaktorovi Oľanovska je debata o zmysluplnosti takéhoto tunelovania zmyslu politiky asi ľahostajná.
Aj šéf SaS ostal už naposledy doma na večeri s rodinou a nešiel na stranícky koncert Nedvědovcov. Asi vedel o niečo skôr ako publikum, že neprídu.
Vzali si štát domov
Už pred prvou bonapárty mi však napadlo, že kruh sa uzavrel. Keďže si istá významná časť politických lídrov spravila zo štátu a jeho inštitúcií privátny biznismodel, tak vlastne dáva zmysel organizovať demonštrácie pred ich súkromnými rezidenciami. Naozaj to dáva zmysel. A to je na dnešnej situácii to najsmutnejšie. Akurát si nemyslím, že je to vina opozície.
Ak sa nepostavia a neodídu tí, ktorí takto vládnu, a rovnako aj tí, ktorí tento systém cieľavedome budovali, tak za to, čo nastane potom, keď vyletí z niektorej ruky prvý „predmet“ do súkromného okna honosnej budovy postavenej s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou za peniaze daňových poplatníkov, nesú zodpovednosť oni, a nie opozícia.
A to hovorím napriek tomu, že nikoho z terajšej opozičnej zostavy zrejme nikdy voliť nebudem.
Otázky, či organizovať demonštrácie pred Úradom vlády, pred Generálnou prokuratúrou, či pred parlamentom, ministerstvom vnútra, alebo pred Bonapartem, sú v podstate zbytočné.
Všetko patrí IM. Oni sú doma všade a pred Bonapartem si asi uvedomia neznesiteľnú neľahkosť bytia krivákov najintenzívnejšie. Nie je to správna cesta, no vybrali si ju... Obyčajný človek sa vyrovná so zlom, ktoré ho presahuje, takto. Obyčajne.
Myslím si preto, že obavy premiéra, že sa môže stať, že niekomu frustrovanému raz naozaj prepne, sú oprávnené. Ale je za to primárne zodpovedný on sám. Koniec koncov – kotlebovské zelené hliadky vo vlakoch sú podľa premiéra „normálne“?