Autor je bezpečnostný analytik a publicista
Dnes ťažko nájsť v USA médium, ktoré by nepublikovalo materiály o hackerskom útoku proti centrále Demokratickej strany v čase prezidentskej predvolebnej kampane. Kladú si otázku, či je infiltrácia hackerov do informačnej siete vedenia kampane kandidátky demokratov Hillary Clintonovej dielom ruských, prípadne proruských expertov na kybernetickú vojnu.
Ruské médiá venujú škandálu neporovnateľne menej priestoru a pozornosti.
Prienik do počítačovej siete kampane demokratky Clintonovej bol súčasťou širšieho kybernetického útoku zameraného na tohtoročné prezidentské a kongresové voľby v USA. Zasiahol nielen program analytického centra demokratov používaného na vedenie kampane demokratickej kandidátky Clintonovej, ale aj rad ďalších organizácií podieľajúcich sa na kampani.
Cozy Bear a Fancy Bear útočia
Kybernetickí experti uviedli, že v počítačovom systéme zatiaľ nenašli dôkazy o jeho prípadnom vnútornom poškodení. Predstavitelia Clintonovej kampane nešpecifikovali, aké druhy databáz analyzovali, ale ich partnerské vzťahy s vyspelými komerčnými IT spoločnosťami postupne umožnia zmapovať dráhy, kategorizácie a identifikovať hackerov v sieti demokratov. Umožní to aj špecifikovať skopírovaný obsah serverov.
V Clintonovej kampani, ako aj v kampani pred kongresovými voľbami využívajú demokrati predovšetkým služby počítačovej firmy CrowdStrike so sídlom v Irvine v Kalifornii. Ďalšou spolupracujúcou firmou je ThreatConnect so sídlom v Arlingtone vo Virgínii.
Obe popredné spoločnosti špecializujúce sa na kybernetickú bezpečnosť uviedli, že našli dôkazy svedčiace o účasti ruskej vlády na kybernetickom útoku proti predvolebnej centrále demokratov.