Autor je štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredseda Most-Híd
Osobne ma naozaj mrzí to, akým spôsobom pán Peter Schutz vo svojom komentári „Programový odstrel“ kritizuje návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom poistení, ktorá sa týka zmeny spôsobu výplaty peňazí sporiteľom v II. pilieri.
Z tohto dôvodu by som rád na tomto mieste aspoň stručne vysvetlil, v čom spočíva podstata navrhovanej novely a prečo ju nemožno vnímať inak, ako pozitívne.
Rozhodne nesúhlasím so slovami komentátora, že „programový výber ako substitučný cukrík... ...je protisystémový.“ Od samého vzniku II. piliera mal programový výber tvoriť základnú podstatu systému pri vyplácaní úspor.
Ľudia vtedy dostali prísľub, že ak budú mať zabezpečený doživotný dôchodok v určitej výške, získajú nárok na programový výber. Navrhovaná novela je teda splnením tohto sľubu, keďže v súčasnosti drvivá väčšina ľudí nemá na programový výber nárok.
Navyše, prax ukázala, že väčšina ľudí v II. pilieri, ktorí dosiahli dôchodkový vek, nemá záujem o doživotné dôchodky, ktoré im ponúkajú životné poisťovne.
Súčasný stav meníme tak, aby sme sporiteľovi pri rozhodovaní o jeho úsporách ponúkli väčšiu slobodu. Väčší počet ľudí sa bude môcť rozhodnúť, akým spôsobom naloží so svojimi peniazmi.
Môžu si napríklad svoje úspory nechať ďalej zhodnocovať a kúpiť si vyšší doživotný dôchodok neskôr. Takisto si vedia dohodnúť, aby im ich peniaze boli posielané postupne po častiach a v neposlednom rade svoje našetrené prostriedky môžu použiť na liečenie, operáciu, alebo ich čerpať inak - a to s ohľadom na ich potreby a na aktuálne či rôzne nepredvídateľné životné situácie.
Nemôžem súhlasiť s názorom pána Schutza, ktorý napísal, že „skutočnosť, že majster Švejna dôchodcov rozdelil na vysoko/priemerne príjmových, ktorí si môžu vyberať, a nízkopríjmových, ktorí nie, je čistá diskriminácia.“
Rozdelenie bolo totiž plánované od začiatku a existuje aj podľa súčasného právneho stavu. Jediné, čo sa mení, je úroveň hranice, vďaka čomu získa podstatne viac ľudí širšie možnosti rozhodovať o svojich úsporách.
Navrhovanej zmene predchádzali viaceré diskusie. Samozrejme platí, že každé nové stanovenie tejto hranice vždy bolo a je arbitrárnym rozhodnutím. Osobne som mal ambíciu, aby bola táto hranica ešte nižšia.
Napriek tomu, však jej aktuálne navrhovanú výšku považujem za veľmi rozumný politický kompromis. Po novom totiž bude stačiť splniť naozaj jednoduchú, zrozumiteľnú a transparentnú podmienku, čo aktuálne znamená mať doživotný dôchodok vo výške približne 430 eur.
Všetci, ktorým bol dôchodok minimálne v takejto výške priznaný, sa už môžu o svojich druhopilierových úsporách naozaj slobodnejšie rozhodovať.
Som presvedčený, že každý, kto si ctí slobodnú voľbu a súkromné vlastníctvo, navrhované zmeny uvíta. Napokon, ich podstatou je, že oveľa väčší počet ľudí ako doteraz sa bude môcť slobodnejšie rozhodnúť o tom, akým spôsobom naloží so svojimi peniazmi.
Už pri vzniku II. piliera sme ľuďom sľúbili, že tieto úspory budú ich súkromným majetkom, že to budú ich vlastné peniaze. Práve preto si myslím, že aktuálna novela je pre sporiteľov, či tých, ktorí vstup do II. piliera ešte len zvažujú, tou najpozitívnejšou správou za posledné roky.
Autor: Ivan Švejna