Slovensko patrilo k skupine stredo- a východoeurópskych štátov, ktoré v ostatných rokoch predali zbrane za zhruba 1,2 miliardy eur do Saudskej Arábie, Jordánska, Spojených arabských emirátov a Turecka. Tieto štáty sú však len zastávkami na ceste zbraní do ohnísk sýrskeho a ďalších konfliktov živených džihádom.
Fico o tom nepochybne vedel, keď vlani v júli povedal, že on a jeho krajina „nenesú žiadnu zodpovednosť“ za situáciu v Sýrii, Líbyi a Iraku.
Nedávny článok v denníku Guardian upozornil na to, že z Bratislavy štartovalo 17 rôznych leteckých transportov s nákladom zbraní do Saudskej Arábie. Teda do štátu, ktorý využíva tržby za svoje ropné bohatstvo na získanie najmodernejšej výzbroje na svete, a teda nemá využitie pre nadbytočné východoeurópske kalašnikovy z éry studenej vojny.
Podľa Guardianu sú zbrane zo Saudskej Arábie následne „transportované po cestách na sýrske hranice alebo zhadzované z vojenských lietadiel“.
Ďalšie končia v Jemene, kde Bezpečnostná rada OSN uvalila embargo na dodávky zbraní pre hutiovských rebelov. Al-Káida využíva chaos občianskej vojny na ovládnutie tohto územia a podľa správy OSN z tohto týždňa tam jednotky Islamského štátu nedávno získali „významný tok hotovosti“, ktorú zrejme minú na nákup ďalších zbraní.