SME

Ako sa môže Európa zachrániť (píše George Soros)

Súčasná postupná odpoveď na krízu má zásadné nedostatky.

(Zdroj: TASR/AP)

Autor je investor, filantrop a politický aktivista.

Utečenecká kríza už viedla k pomalej dezintegrácii  Európskej únie. Potom, 23. júna prispela k ešte väčšej pohrome – brexitu. Obe tieto krízy posilnili xenofóbne nacionalistické hnutia na celom kontinente.

Počas budúceho roka sa pokúsia vyhrať niekoľko kľúčových hlasovaní, a to vrátane celoštátnych volieb vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku v roku 2017, referenda o utečeneckej politike EÚ v Maďarsku, ktoré je naplánované na 2. októbra, a opakovaných prezidentských volieb v Rakúsku v ten istý deň, a taktiež aj ústavného referenda v Taliansku v októbri alebo v novembri tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chýba spoločná dôvera

Namiesto toho, aby sa zjednotili v úsilí vzdorovať tejto hrozbe, sú členské štáty EÚ čoraz neochotnejšie navzájom spolupracovať. Uplatňujú samoúčelné a protichodné migračné politiky, často na úkor svojich susedov.

Za týchto okolností nie je komplexná a ucelená európska azylová politika v krátkodobom horizonte možná ani napriek snahám Európskej komisie. Chýba dôvera, ktorá je na spoluprácu nevyhnutná. Bude potrebné ju opätovne vybudovať, čo je dlhý a namáhavý proces.

Je to poľutovaniahodné, pretože komplexná stratégia by mala zostať najvyššou prioritou európskych lídrov. Únia bez nej neprežije. Utečenecká kríza nie je jednorazová záležitosť, je predzvesťou obdobia silnejších migračných tlakov vyvíjaných v dohľadnej budúcnosti.

Príčiny sú rôzne, demografická a hospodárska nerovnováha medzi Európou a Afrikou, neutíchajúce konflikty v širšom regióne a klimatické zmeny. Migračné politiky realizované na úkor susedných krajín, ako je výstavba plotov na hraniciach, budú nielen naďalej trieštiť Úniu, no taktiež vážne poškodia európske ekonomiky a podkopú medzinárodné normy ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako by vyzeral komplexný prístup? Vytýčil by sa cieľ, ktorý by sa dal s istotou dosiahnuť, a to aspoň 300-tisíc utečencov ročne, ktorí by boli bezpečne presídlení z Blízkeho východu priamo do Európy. Takýto počet by azda zvládli aj krajiny inde na svete. Tento cieľ by mal byť dostatočne ambiciózny, aby presvedčil žiadateľov o azyl, aby neriskovali svoje životy pri plavbe cez Stredozemné more, najmä keď by ich neoprávnený príchod do Európy diskvalifikoval a nepovažovali by ich za skutočných žiadateľov o azyl.

Toto by pre Európu mohlo predstavovať východisko na zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov pre mimoeurópske krajiny, ktoré poskytujú utečencom domov, na zakladanie stredísk na spracovanie žiadostí o azyl v týchto krajinách, vytvorenie silnej hraničnej a pobrežnej stráže EÚ, stanovenie spoločných noriem na  spracovanie žiadostí a integráciu žiadateľov o azyl a pre vracanie tých, ktorí nesplnia podmienky, a opätovné prerokovanie Dublinského dohovoru III, aby sa azylová záťaž rozložila spravodlivejšie po celej EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Súčasná postupná odpoveď na krízu, ktorá vyvrcholila dohodou medzi EÚ a Tureckom o zastavení prúdu utečencov do oblasti výhodného Stredomoria, má zásadné nedostatky. Po prvé, nie je skutočne Európska;  dohodu s Tureckom vyrokovala a nanútila Európe nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po druhé, celá reakcia je finančne značne podhodnotená.

Po tretie, Grécko premenila na de facto záchytnú stanicu s nevyhovujúcim vybavením. Ako posledné, nie je dobrovoľná: pokúša sa zaviesť kvóty, ktorým sa mnohí členovia vytrvalo bránia, a od utečencov požaduje, aby sa usadili v krajinách, kde nie sú vítaní a kam nechcú ísť, zatiaľ čo do Turecka vracia tých, ktorí sa do Európy dostali neoprávnene.

Dohoda s Tureckom bola problematická už pred pokusom o puč 15. júla, ktorý vrhol budúcnosť Európy do ešte väčšej neistoty. Na jednej strane vyzerá táto dohoda ako úspech, keďže balkánska trasa je do značnej miery zablokovaná, a z prúdov utečencov smerujúcich do Grécka sa stal cícerok.

No tieto prúdy utečencov sa upriamili na nebezpečnejšie stredozemné trasy. Samotná premisa dohody – že žiadatelia o azyl môžu byť zákonným spôsobom vrátení do Turecka – je však od základu chybná. Grécke súdy a azylové výbory jednoznačne rozhodli, že Turecko nie je pre väčšinu žiadateľov o azyl zo Sýrie „bezpečnou treťou krajinou“ – názor, ktorý sa po pokuse o puč pravdepodobne posilní.

Dohoda s Tureckom

Nedávna reorganizácia odvolacích azylových výborov v Grécku, ktorá mala za cieľ orientovať tieto výbory viac provládne, bude zrejme napadnutá na súde, rovnako ako aj návrh Európskej komisie z 13. júla na zrušenie rozhodnutí vnútroštátnych súdov. 

Medzitým sa dohoda medzi EÚ a Tureckom založená na predpoklade, že práva utečencov sa dajú vymeniť za finančné a politické láskavosti, častejšie využíva ako šablóna. Minulý mesiac predniesla Európska komisia výzvu, aby sa rozvojové fondy podmienili vykonávaním kontroly migrácie zo strany afrických partnerov.

Toto porušuje hodnoty a zásady, ktorými by sa mala riadiť Európska únia, predstavuje odklon od desaťročia fungujúceho financovania rozvoja a znevažuje zaobchádzanie s migrantmi aj s utečencami. Veľká dohoda s africkými a inými krajinami nemôže skrátka znieť: ak zabránite migrantom v príchode do Európy, môžete si robiť, čo chcete. Takýto prístup uškodí všetkým, morálne, politicky aj hospodársky. 

Pravá veľká dohoda by sa zameriavala na rozvoj v Afrike – skutočný rozvoj, ktorý by po jednu generáciu naozaj riešil hlavné príčiny migrácie, na ktoré sa mnohí politici tak často odvolávajú vo svojich prejavoch, no ktoré v praxi rovnako často ignorujú. 

Vhodnejší prístup

Účinná alternatíva súčasného prístupu EÚ by stála na siedmich pilieroch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49CW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


SkryťZatvoriť reklamu