SME

Šport v Rusku: za vlasť, za Stalina, za každú cenu

V roku 1952 sovietski futbalisti prehrali dva zápasy v Československu. Taká veľká krajina nedokáže zvíťaziť nad takou maličkou? Stalin žiadal vysvetlenie.

Hokejista Vladimir Putin. Tento šport urobil súčasťou sovietskej politiky Putinov predchodca Leonid Brežnev. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Písal sa rok 1952 a sovietsky diktátor Josif Vissarionovič Stalin sa tešil na jediné: až bude musieť nenávidený vodca bratskej Juhoslávie Josip Broz Tito závistlivo priznať: „Boli ste lepší.“

Letné olympijské hry v Helsinkách boli Stalinove posledné, a aj keď to v tej chvíli ešte nevedel, a on strašne chcel, aby Sovietsky zväz v športe zopakoval to, čo dokázal v 2. svetovej vojne: vyhrať. Za akúkoľvek cenu. Aj za takú, ktorú nikto okrem Rusov nie je ochotný zaplatiť. Toto krédo v mnohých dušiach ruských športovcov, funkcionárov aj politikov drieme dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý zápas medzi Juhosláviou a Sovietskym zväzom sa skončil remízou. Keď bol stav 4:0 pre Juhosláviu, legendárny Vsevolod Bobrov znížil na 1:4, ale vzápätí to bolo 1:5. Lenže potom sa stalo niečo neuveriteľné – Sovieti sa vzchopili a 15 minút pred koncom dal Vasilij Trofimov druhý gól. On i jeho spoluhráči dali do hry všetko. Strelili ešte dva góly a v poslednej minúte piaty. Vyrovnané. Hrdinský výkon.

Prehra a jej následky

Lenže Stalin potreboval „zradcu Tita“ na športovisku pokoriť. Drzosť napoly Chorváta a napoly Slovinca prekročila všetky medze, keď poslal do Kremľa výhražný list, v ktorom Stalina upozornil, že ak bude naďalej posielať nájomných vrahov s cieľom zabiť ho, pošle aj on jedného takého vraha do Moskvy. Stalin bol bez seba od zlosti. Sovietski futbalisti boli prvými, ktorí sa mali stať nástrojom sladkej pomsty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V tom čase sa ešte pri nerozhodnom výsledku penalty nekopali, zápas sa musel opakovať. Počas 48 hodín za sovietskymi športovcami dorazil veľvyslanec ZSSR vo Fínsku, komsomolskí a stranícki predáci, predstavitelia odborov a športoví funkcionári.

Zdôrazňovali, že všetka pozornosť je upriamená na reprezentantov nielen sovietskeho športu, ale aj celej komunistickej ideológie, sovietskeho štátu a jeho vodcu Stalina. Strana a všetok sovietsky ľud im verí a Stalin od nich čaká víťazstvo.

Väčšina futbalistov potom vyšla na ihrisko so žalúdočnými ťažkosťami, trasúcimi sa kolenami a takou ťarchou zodpovednosti, že sa pod ňou viditeľne hrbili.
V druhom zápase Juhoslávia zvíťazila nad Sovietskym zväzom 3:1. Katastrofa.

Okamžite bol povolaný späť do Moskvy tréner Boris Arkadijev. Prvú noc po tom, ako prišiel z Fínska, doma nespal. Strávil ju v sídle KGB na Lubianke. Nie je známe, aké otázky mu agenti kládli, ale rozvoja futbalu sa príliš netýkali. Nasledujúci deň odišiel vlakom domov celý tím.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49FV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.

Fico má pravdu, nenávisť môže vyústiť do vraždy, už sa tak stalo.


Peter Schutz

Odkopnúť hodnotové odlišnosti a postaviť vzťahy na pilieri ekonomickej výhodnosti, je viac ako dvojsečné.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy vojakov na frontovej línii pri meste Avdijivka.

Dokonalá súčinnosť spojencov pri obrane Izraela ukázala, že Zelenskyj nie je Netanjahu. A Ukrajincov umiera čoraz viac...


SkryťZatvoriť reklamu