Pražská kaviareň sa už dnes budí zo sna pri predstave, že na jar 2018 povedie Česko dvojica Miloš Zeman – Andrej Babiš. Miloš Zeman ako znovu priamo zvolený prezident a Andrej Babiš ako šéf hnutia ANO, ktoré na jeseň 2017 pravdepodobne vyhrá parlamentné voľby.
Miloš Zeman je zatiaľ favoritom prezidentských volieb v januári 2018 a hnutie ANO s bezpečným náskokom dominuje všetkým prieskumom volebných preferencií.
Najdôležitejšie pre úspech ANO bude to, či jeho faktický majiteľ Andrej Babiš udrží ešte rok svojich voličov v omyle, že on vlastne nie je politik. Že prišiel z biznisu riadiť štát efektívne ako firmu, že je mu cudzie politické handrkovanie a že je jediný naozajstný bojovník proti korupcii. Zatiaľ sa mu to darí – hoci je šéfom najväčšej politickej strany, hrá politické hry a je podpredsedom vlády a ministrom financií. Nepolitik.
Trump, Johnson...
Protisystémový vodca Babiš nie je českým vynálezom. V Grécku vyhrala voľby Syriza, v Taliansku šliape establishmentu na päty komik a bloger Beppe Grilo, antisystémové strany zasiahli výrazne do politiky v Španielsku aj vo Francúzsku, v Rakúsku siaha po prezidentskom úrade Norbert Hofer z nacionalistickej Slobodnej strany. Boris Johnson a Nigel Farage presvedčili Britov k odchodu z EÚ a v USA je prezidentským kandidátom výstredný outsider Donald Trump.
V západnom svete získavajú práve takéto typy – vplyvom globalizácie a hlbokých zmien v spoločnosti – viac a viac voličov.
V Česku to mal Babiš na začiatku ľahké. ANO vyniesli do parlamentu aj do vlády predčasné voľby v októbri 2013, ktorým predchádzal pád kabinetu Petra Nečasa.
Voliči mali tisíc dôvodov byť zhnusení politikou – na Úrade vlády si premiér Nečas užíval s šéfkou svojho kabinetu a zároveň milenkou Janou Nagyovou (dnes Nečasovou), ktorá využívala ľudí z vojenskej tajnej služby na sledovanie manželky Petra Nečasa. Ťažko hľadať lepší historický okamih pre nástup hnutia s výrazným šéfom, ktorý pohŕda politikou a celým doterajším prehnitým systémom.
Ale Babiš nie je Trump ani Hofer. A nepodobá sa ani ostatným úspešným lídrom v strednej Európe – Robertovi Ficovi, Viktorovi Orbánovi a Jaroslavovi Kaczynskému.
Fenomén Čapí hnízdo
Pred prázdninami malo vo volebnom modeli agentúry STEM hnutie ANO 29 percent a sociálna demokracia premiéra Bohuslava Sobotku, víťaza posledných volieb, len 18 percent. Čo je plus mínus dlhodobo ustálený pomer síl.
V uplynulých mesiacoch nájdeme dve udalosti, ktoré ukázali, ako funguje „fenomén Babiš“: kauza okolo Bocianieho hniezda (Čapího hnízda) a vojna ČSSD s ANO o reformu polície.
“Takže Babiš politik si pasuje pravidlá pre Babiša biznismena a Babišove médiá o tom mlčia.
„
Bocianie hniezdo je zaujímavá stavba neďaleko Prahy, ktorou sa Babiš mnohokrát chválil. Pri jeho výstavbe previedol vlastníctvo zo svojho holdingu Agrofert na menšiu firmu, aby mohol čerpať 50 miliónov korún európskych dotácií (Brusel dodnes všetko vyšetruje). Kolos Agrofert by nemal nárok.
Taký malý (vzhľadom na Babišov majetok) podvod. Keď všetko vyšlo najavo, Babiš zazmätkoval. Zahmlieval ako politik, kľučkoval ako politik a klamal ako politik. Bocianie hniezdo urobilo pred očami celého národa z antisystémového Babiša obyčajného politika. Lenže po afére ANO stúpli preferencie – a Babiš z kauzy vyšiel populárny ako nepolitik.