Po odchode pätice poslancov okolo Andreja Hrnčiara zo strany Sieť aj z jej poslaneckého klubu zostali v parlamente najmenšej vládnej strane už iba dvaja poslanci – už bývalý predseda Radoslav Procházka a Alena Bašistová.
Oslabením Siete dochádza k zásadnej zmene pomerov vo vládnej koalícii. Tá totiž funguje na prerozdelení síl na základe počtu poslancov, ktorí môžu garantovať vládny program. Potrebných je minimálne 76 poslancov a na základe svojej poslaneckej sily získava strana podiel na moci.
Zo Siete hneď po vstupe do vlády so Smerom odišli traja poslanci na čele s Miroslavom Beblavým a z Mosta-Híd Zsolt Simon. Strane tak ostalo z pôvodných 10 poslancov iba sedem. Preto dostala vo vláde jedno ministerstvo – ministerstvo dopravy a tri posty štátnych tajomníkov.
Smer má, napríklad, deväť vládnych postov vrátane premiéra, SNS troch ministrov a Most dvoch.
Po tom ako Hrnčiar a ďalší štyria oznámili záujem vstúpiť do poslaneckého klubu Mosta-Híd, jeho sila vzrastie. A v koalícii môžu nastať presuny. Ako by mohol vývoj vyzerať?

1. Bez zmien
Bez ohľadu na to, či si Béla Bugár s Andrejom Hrnčiarom podá ruku, dodrží pätica odídencov svoj sľub a vládnu koalíciu budú naďalej podporovať nezištne.
Hrnčiar a spol. teda budú hlasovať za vládne zákony bez toho, aby získali priamy podiel na moci. Vládu teda zostane podporovať celkovo 81 poslancov – 49 za Smer, 15 za SNS, desať za Most, piati Hrnčiarovci a dvaja poslanci za Sieť.
Robertovi Ficovi sa vrátia slová o zlepenci.