Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice
Napriek súčasnému nárastu podpory európskych krajne pravicových strán je podpora Mariana Kotlebu viac anomáliou ako pravidlom.
Že v prípade Kotlebovho zvolenia za župana išlo skutočne skôr o výnimku než o potvrdenie európskeho trendu, dokazujú predovšetkým viaceré príklady z Európy, kde sa krajne pravicovým kandidátom síce podarilo dostať do druhého kola volieb, no následný scenár sa od toho slovenského diametrálne odlišoval.
Kotlebova cesta k moci
Na jeseň 2013, keď sa u nás konali voľby do orgánov samosprávnych krajov, v banskobystrickom regióne v ich prvom kole s prehľadom zvíťazil so ziskom takmer 61-tisíc hlasov (49,5 percenta) europoslanec a kandidát vládneho Smeru Vladimír Maňka.
Jeho víťazstvo však bolo do veľkej miery zatienené druhým v poradí, predsedom extrémne pravicovej Ľudovej strany Naše Slovensko Marianom Kotlebom.
Do druhého kola išiel napriek tomu kandidát Smeru ako jasný favorit s takmer 2,5-násobným náskokom pred outsiderom Kotlebom.
O to väčšie bolo prekvapenie po oznámení výsledkov. V druhom kole Kotleba svoj zisk hlasov oproti prvému kolu takmer strojnásobil.