Autori pôsobia v Ústave verejnej politiky FSEV UK
Musíte sa cestou do práce vyhýbať výtlkom na cestách, aby ste si nezničili auto? Nemôžete svoje dieťa dostať do škôlky, pretože jediná škôlka v meste je beznádejne preplnená? Trápia vás nevysypané koše v meste? To je len pár z problémov, ktoré nevyrieši premiér ani poslanci na hradnom kopci, ale práve primátor či poslanci mestského zastupiteľstva.
Na posúdenie práce primátora a poslancov v našom meste však potrebujeme informácie napríklad o tom, koľko stála oprava verejného osvetlenia či detského ihriska, ktorá firma je zodpovedná za čistenie zanedbaných mestských ulíc, prípadne ako dopadlo hlasovanie o pripravovanom developerskom projekte.
To, ako jednoducho a rýchlo zistíte tieto typy informácií pomocou internetovej stránky vášho mesta i infožiadosťou, sa veľmi líši. Naznačuje to rebríček Transparency International Slovensko Otvorená samospráva, ktorý predstavuje mieru transparentnosti a otvorenosti sto najväčších slovenských samospráv v dvojročných intervaloch.
V Ústave verejnej politiky sme tieto rebríčky z roku 2010 a 2014 upravili tak, že sme skúmali len transparentosť, teda zverejňovanie a poskytovanie informácií. Podľa tejto analýzy sa väčšina zo sto najväčších slovenských samospráv stáva postupne transparentnejšou, keď priemerné skóre stúplo z 31,7 bodu v roku 2010 na 42,5 bodu (zo sto možných) v roku 2014. Len 19 samospráv svoje skóre z roku 2010 nezlepšilo.
Dáta zároveň naznačujú pomerne veľký priestor pre ďalšie zlepšovanie transparentosti slovenských miest, ani tie najlepšie samosprávy nezískali viac ako 70 bodov. Zároveň sme zistili, že najrýchlejšie sa zlepšujú tí najhorší, teda funguje tlak „nebyť posledný“.