Autor je komentáror SME a spisovateľ
Je to útok šialencov alebo začiatok nového globálneho konfliktu? Budú takéto katastrofy na dennom poriadku? Je to ohrozenie či dokonca koniec západnej civilizácie? Všeličo sa ľuďom premietalo v hlavách, keď videli v priamom prenose, ako sa rúcajú newyorské dvojičky a v ich troskách zomierajú nevinní ľudia, čo šli ráno nič netušiac do práce.
„Volala som s našimi, nakupujú si cukor a múku, vraj bude vojna,“ vravela vtedy istá novinárka.
„Mne je ich velice lúto tých nevinných ludí,“ komentoval vtedajšiu tragédiu sused, alkoholik, dôchodca a agresívny volič SNS. „Ale tý Američany si to zaslúžili!“
Neraz premýšľam nad tým, ako by sa k veci staval dnes. Po pätnástich rokoch. Bol by nepochybne v tábore tých, ktorí nedôverujú USA a NATO. Alebo by bol na strane spoluobčanov, ktorí v každom Arabovi či moslimovi vidia teroristu s bombou?
“Nenávisti je dnes dosť, možno aj toľko, ako jej bolo koncom tridsiatych rokov, len zatiaľ chýba vodca, ktorý by jej tok vedel presmerovať do ničivej a mohutnej rieky.
„
Pravdepodobne „aj, aj“.
Ak sa totiž niečo po pätnástich rokoch od 11. septembra 2001 predsa len podarilo, potom úspešne zjednotiť tento typ ľudí. A ukázať, že sa západná civilizácia dá ohroziť oveľa efektívnejšie.
Nie, dnes už nie je nutné, aby teroristi zložitou cestou absolvovali kurzy pilotov, naučili sa riadiť lietadlá a predviedli hrozivú leteckú šou s rekordnou sledovanosťou, nevídaným počtom obetí a obrovskou koncentráciu zúfalstva v priestore a čase.
Takže ak už sú v spojitosti s 11. septembrom v kurze rôzne konšpiračné teórie, predstavme si napríklad takúto:
Teroristi alebo – keďže nejde o teroristov v tradičnom zmysle slova, nazvime ich „manažérmi zla“ – sa zacielia na malú nesvojprávnu a zaostalú stredoeurópsku krajinku, ktorá akurát dokáže montovať autá a kupovať ropu a plyn.

Ľudia v malej krajine
Akí ľudia v nej žijú? Ľudia nenávidiaci Ameriku. Džgajú sa hamburgrmi, americkými filmami, v USA žije asi 1,2 milióna ich krajanov, ale nenávidia ich.