SME

Rusko treba držať silou

Sloboda nie je pre väčšinu ľudí v Rusku hlavnou hodnotou, hovorí režisér Kirill Serebrennikov, držiteľ mnohých ocenení a kritik ruských pomerov.

Režisér Kirill Serebrennikov. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"P rezervatív na mrkvu? Tak prečo nie naozaj!“ zakričí mladík a vyzlečie si nohavice. V sále zašumí. Väčšina divákov si myslí – niektorí dúfajú –, že skončí pri nohaviciach a slipy zostanú namieste. Mýlia sa.

Mladý herec stvárňujúci ruského stredoškoláka sa otočí k publiku chrbtom a stiahne si aj slipy. Má pevný zadok, konštatuje niekoľko dám. Ani pri zadku neskončil. Venjamin, tak sa študent volá, sa prudko obráti čelom k divákom. Tí zhíknu. Venjamin má v jednej ruke Bibliu, z ktorej neustále cituje, a druhou si zakrýva lono. Číta zo svätej knihy, kričí, nadáva učiteľke biológie, ktorá sa snažila žiakov naučiť aplikovať prezervatív na mrkvu, čo Venjaminovi pripadá hnusné, nemravné a odporujúce ruskej tradícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Posolstvo je jasné. Režisér nemá rád ani fanatických veriacich, ani fanatických ateistov.

Prišiel do Prahy s povesťou geniálneho ruského divadelného i filmového režiséra. Ale zároveň provokatéra, politicky angažovaného umelca, uvedomelého občana, ambiciózneho a cieľavedomého muža v najlepších rokoch. Kirill Serebrennikov si je vedomý svojich schopností, popularity, slávy a dáva najavo, že ho novinári už trochu nudia. Nakoniec držiteľ mnohých medzinárodných ocenení, miláčik ruského publika aj uznávaný kritik ruských pomerov srozhovorom súhlasil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hra nemeckého autora Maria von Mayenburga (M)učeník, s ktorou teraz cestujete po Európe, nie je pôvodne o Rusku. Vo vašom podaní vyzerá ako jednoznačný politický apel...

„Zatiaľ čo v Berlíne tá hra ide ako abstraktný kus o tom, čo by bolo, keby sa stalo toto a toto, v Rusku je to ostrý kritický politický pamflet. Myslím, že každý si v nej nájde inú podobu pálčivého problému, spočívajúceho v konflikte medzi veriacimi a neveriacimi, v zostrení klerikalizmu, strate povedomia o viere...“

Nie ste práve obdivovateľom Vladimira Putina a obľúbencom Kremľa. Nechceli ste napríklad po ruskej okupácii časti Gruzínska v roku 2008 chodiť po Moskve v tričku s nápisom Som Gruzínec?

„Veď som aj chodil! Vidíte! Vôbec nič sa mi nestalo. Poviem vám, čo chcete počuť. Samozrejme, že na nás sú vyvíjané rôzne tlaky. Ale to bolo a je vždy a všade.“

Pre umelca je možno aj taký tlak inšpiratívny...

„Nie je. Umelec nijaký tlak pri svojej tvorbe nepotrebuje.“

Nie je to náhodou tak, že aj najväčšie svetové diela vznikli z autorovho veľkého utrpenia?

„Umelcom sa pracuje dobre tam, kde je nejaký konflikt. To áno. Ale inak nie som priaznivcom múk a utrpenia. Myslím, že človek sa narodil, aby bol šťastný.

Je pravda, že umelec je predurčený aj na to, aby reflektoval ostré otázky. V Rusku máme každý deň novinu, ktorá by mohla byť motívom nového predstavenia. Trebárs nová ombudsmanka. Matka šiestich detí Anna Kuznecovová. Táto žena sa preslávila tvrdením, že bunky v maternici majú pamäť. A že tá maternica si pamätá, koho tam kedy jej majiteľka pustila. Ak žena mala v minulosti viac náhodných partnerov, veľmi zle to vraj ovplyvní dieťa. Vidíte, aké zaujímavé javy v Rusku máme.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred pár rokmi ste povedali, že Rusko je krajinou nezrušeného otrokárstva... Platí to ešte?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G4AM7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

S Kotlárom budeme naozaj potrebovať veľmi veľa detí.


31

Slovenská vláda oslávila 1. apríl po svojom.


Ingrid Kosová 4
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Aký bol výstup na Kriváň v 19. storočí?


11

Strašne veľa sme sa včera dozvedeli o Slovensku a jeho najbližšej budúcnosti.


27
SkryťZatvoriť reklamu