Autor je osobitný poradca generálneho tajomníka OSN pre Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj a klimatické zmeny
Pred rokom sa zišli lídri 193 krajín a zaviazali sa zakončiť chudobu, bojovať proti klimatickým zmenám a nespravodlivosti. Spolu sa dohodli na pláne pre budúcnosť sveta a jeho obyvateľov a nazvali ho Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj. Plán ponúka lepšiu budúcnosť pre miliardy ľudí na celom svete a pre celú planétu.
Premena sedemnástich cieľov udržateľného rozvoja na realitu ešte pred cieľovým rokom 2030 bude jedným z najambicióznejších počinov, aké kedy urobila globálna spoločnosť.
Verím však, že ak v centre záujmu plánu zostanú aj naďalej ľudia, ak kľúčoví hráči dodržia záväzky a ak prevládne atmosféra partnerstva, v nasledujúcich štrnástich rokoch sa pokrok nespomalí.
Štvorica silných princípov
Spôsob, akým sú ciele vystavané, dodáva optimizmus. Sú postavené na štyroch silných princípoch:
1. Sú navzájom prepojené a neoddeliteľné, spájajú rozvoj, ľudské práva, mier a bezpečnosť.
2. Sú univerzálne. Vzťahujú sa na každého človeka na celom svete.
3. Majú sa uplatňovať za účasti celej spoločnosti.
4. Pri implementácii nemožno nikoho obísť.
Všetky ciele majú spoločný zámer – kvalitný život pre ďalšie generácie a pre planétu, ktorá bude pripravená na budúcnosť.
Pri príležitosti prvého výročia prijatia Agendy 2030 viac ako 50 vlád a veľa podnikov, vedcov a mimovládnych organizácií zintenzívnilo úsilie, aby sa ciele stali základným rámcom ich politík a opatrení. Zároveň sa začali viac sústreďovať na zber údajov a ich analýzy.
Zapájajú sa aj dobrovoľníci
Stovky miest a obcí prijímajú svoje vlastné plány, tisíce komunít z rôznych sektorov zrýchľujú opatrenia v prospech ich splnenia.
Všetky tieto kroky vytvárajú predpoklad pre obmedzenie klimatických zmien, pokrok otázkach v rodovej diskriminácie, zmiernenie dosahu prírodných katastrof, riešenie masovej migrácie a znižovanie nerovnosti.
Tento rok v júli predstavilo 22 vlád na pôde OSN svoje vlastné plány na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja, ktoré sa stali základom rozvoja ich krajín.
Pomáhajú zabezpečiť, že opatrenia sú navzájom prepojené, že programy sa navzájom dopĺňajú a že finančné zdroje sa využívajú čo najefektívnejšie. To znamená, že aj rozvojová spolupráca bude spojená s cieľmi udržateľného rozvoja.
Ľudia sú najdôležitejší hráči
Zrýchľuje sa tiež vývoj v otázke parížskej dohody o klimatických zmenách. Tento dohovor doteraz ratifikovalo dvadsaťsedem krajín vrátane najväčších svetových znečisťovateľov – Číny a USA.
Rýchlo sa postupuje aj v ďalších sektoroch. Obchod sa robí s oveľa väčším dôrazom na sociálny, ekonomický a environmentálny rozmer rozvoja.
OSN prešla od podpory jednotlivých projektov k podpore kooperácie kľúčových hráčov, ktorí spoja sily a budú efektívne spolupracovať. Do konečnej implementácie celého plánu cieľov však ešte zostáva veľa práce.
Ako udržať tento trend a zároveň realizovať udržateľnú budúcnosť?
To je moment, keď na rad prichádzajú najdôležitejší hráči – ľudia.
Pomôže len tlak verejnosti
Podpora a tlak verejnosti budú kľúčové pre premenu cieľov z túžby na skutočnosť, aby dve miliardy ľudí na celom svete do konca roka 2017 vedeli o cieľoch a aby sa z ďalšieho milióna ľudí stali aktivisti, ktorí prinesú zmenu.
Tá zatlačí na ľudí, ktorí rozhodujú. A aktivisti ich budú ďalej kontrolovať, až kým sa nám nepodarí náš svet transformovať a urobiť ho udržateľnejším.
Deti a mladí ľudia tu zohrávajú obzvlášť dôležitú úlohu ako predstavitelia sociálnych hnutí, motor sociálnej zmeny a nositelia udržateľnejšej budúcnosti pre nasledujúce generácie.
Ak všetci relevantní partneri budú naďalej budovať udržateľnejší a odolnejší svet, potom je dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja do štrnástich rokov a zmena nášho súčasného spôsobu života dosiahnuteľným cieľom. Lebo plán B nemáme, tak ako nemáme ani planétu B.
Autor: David Nabarro