Autorka píše komentáre pre Washington Post.
Je dôležité priznať si, keď sa človek mýlil, a ja som sa zrejme nikdy nemýlila tak ako v komentári z 13. apríla 2010. Vtedy ma ohromila hrozná tragédia: pád lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczynským na palube. Letel do ruského Smolenska navštíviť pamätník v Katyni, kde Stalin v roku 1940 zavraždil 20-tisíc poľských dôstojníkov.
V lietadle bolo aj niekoľko desiatok popredných predstaviteľov armády a politiky, z toho mnohí boli moji priatelia a kolegovia môjho manžela, ktorý bol vtedy poľským ministrom zahraničia. Patril k nim aj jeho tajomník Andrzej Kremer, skvelý muž a nadaný diplomat.
Kaczynski ako Trump
V návale emócií po nehode, ktoré prirovnávali túto udalosť ku Katyni, som napísala túto vetu: „Tentoraz nikto nemá podozrenie na sprisahanie.“
Na svoje ospravedlnenie ponúkam fakt, že spočiatku sa zdalo, akoby tragédia ľudí zbližovala. V lietadle boli politici všetkých strán – sprava doľava. Veľké pohreby sa konali po celej krajine. Dokonca aj Vladimir Putin, vtedy ruský premiér, pôsobil dojato. Zariadil vysielanie „Katyne“, emotívneho a veľmi protisovietskeho poľského filmu, v ruskej štátnej televízii v rámci akejsi spomienky. Nič podobné sa inak v Rusku nevysielalo ani predtým, ani potom.
Môj optimizmus však bol predčasný. Prezidentov brat Jaroslaw Kaczynski – vtedy nepopulárny vodca parlamentnej opozície – zrejme spočiatku veril, ako všetky dôkazy vždy ukazovali, že pád bol nehodou. Potom zmenil názor. Možno nedokázal prijať fakt, že jeho milovaný brat-dvojča zomrel vinou náhody, pri nezmyslenom páde. Možno mu smútok pomútil rozum. Možno sa cítil vinný: sám pomáhal plánovať cestu.
Alebo možno – ako Donald Trump – videl, že konšpiračná teória by mu mohla dopomôcť späť k moci.
Nehoda
Tak ako Trump využil birtherizmus (konšpiračnú teóriu, že Barack Obama sa nenarodil v USA, takže nemôže byť prezidentom – pozn. red.) na inšpirovanie voličov, Kaczynski v nasledujúcich rokoch využil smolenskú nehodu na motivovanie svojich prívržencov: tej menšiny v rámci poľskej populácie, ktorá je stále presvedčená, že krajinu ovládajú nemenované tajné sily, že „elitu“ manipulujú cudzinci a že všetko, čo sa stalo Poľsku od roku 1989, je súčasťou temného komplotu.
A ono to fungovalo.