„Chcel som, aby naše školy opúšťali múdri, slušní a všestranne vzdelaní ľudia. To bola hlavná idea mojej plánovanej školskej reformy. Ak sa uskutočňovala pomaly, bola to predovšetkým vina niektorých učiteľov, ktorí neboli dostatočne múdri, slušní a všestranne vzdelaní.“
Kto by mohol byť autorom týchto slov? Bývalý minister školstva Draxler alebo ten súčasný Plavčan? Alebo sám premiér Fico? Mohol by to byť ktokoľvek z nich, ale tieto vety vyslovil odchádzajúci kancelár Vilém Rieger v divadelnej hre Odcházení Václava Havla.
Havel, hoci sám politik, dokázal vo svojich textoch pozerať na formu aj obsah politiky s odstupom, s humorom a presne.
Budúcu stredu 5. októbra by sa Václav Havel dožil 80 rokov. Chystajú sa mnohé spomienky a patetické akcie, z ktorých by oslávenec zrejme nemal veľkú radosť.
Preto tu spomenieme len jeden originálny spomienkový nápad a pridáme dobrú radu: Havla sa oplatí čítať.
„Sú chvíle, keď treba slobodu brániť aj silou. Preto máme predsa armádu, políciu, spravodajskú službu, druhú políciu, milície, prepadové brigády, úderné komanda, armádu a tak...,“ hovorí na inom mieste Odcházení exkancelár Rieger, stále opojený vlastnou mocou, o ktorú práve prišiel.
Ako by od neho Robert Fico odpisoval.

Zvon a zvončeky
Pred časom vznikol v Prahe nápad spomenúť si na Václava Havla „po havlovsky“ (www.zvonvaclav.cz). Na Havelskej ulici na Starom Meste v Prahe stojí Kostol sv. Havla, ktorému chýba zvon. Bol tam od roku 1507 do prvej svetovej vojny, keď ho skonfiškovali na vojnové účely. Za prvej republiky dostal kostol nový zvon, ktorý v roku 1942 ukradol Wehrmacht.
A teraz vznikne vďaka nápadu a verejnej zbierke nový zvon, bude sa volať Václav a vo Svätohavlovskom kostole na Havelskej ulici bude pripomínať 80. výročie narodenia Václava Havla.
Zvon navrhli dizajnéri zo štúdia Olgoj Chorchoj, grafik Aleš Najbrt a výtvarníčka Jana Bačová Kroftová. Jeden z autorov projektu Evžen Hart ich dielo opisuje: „Je dedikované svätému Václavovi a Václavovi Havlovi. Vedľa podobizne svätého Václava je orlica, nápis Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou s Havlovým podpisom a srdiečkom. Na protiľahlej strane je jeho prezidentská štandarda z obdobia ČSFR, so slovenským krížom a českým levom.“
Vyrobia ho vo zvonárskej dielni Grassmayr v Innsbrucku, kde sa Václav Havel „druhýkrát narodil“.
Keď všetko dobre pôjde, 24. decembra bude Václav z veže zvolávať na polnočnú omšu.
A nápad má ešte druhú časť - ľuďom, ktorí mali k Václavovi Havlovi blízko, dávajú v týchto dňoch autori projektu malé zvončeky. Jeden dostala Madeleine Albrightová, ďalšie Ivan Havel, Dagmar Havlová, Jan Tříska, Marta Kubišová, Michael Kocáb, Zdeněk Svěrák, David Koller, Michael Žantovský, Karel Schwarzenberg ...
A tiež Magda Vášáryová, ktorá svoj zvonček komentovala: "Keď som preberala v Prahe pri Letenskom zámočku 25. zvonček a pozerala sa pritom na Prahu pod mojimi nohami, prišla mi na rozum táto veta: Je vždy lepšie, keď sa odlievajú nové zvony, ako keby sme zvony sťahovali z veží kostolov a odlievali z nich zbrane.“